Kinoa oldukça tedavi edici olan kas yapıcı bir protein kaynağıdır. Kinoanın kalorisi düşük olduğundan diyet yapanlar için cazip bir besindir. Detaylar burada...

Protein denilince akla ilk gelen kırmızı ettir. Ancak kinoa vejetaryenler ve veganlar arasında favori bir besindir ve protein ihtiyacı olanlara yardımcı olabilir.

Kinoa


tam protein kaynağı

Kinoa birçok tahıldan daha fazla lif içerir.

Lif, düzenli bağırsak hareketlerini destekler, bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri besleyerek sindirim sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve kabızlığın önlenmesinde çok önemlidir.

Ayrıca lif diğer gıdalara göre daha az kalori içermesine rağmen tokluk hissinin artmasına yardımcı olur.

Kinoa gibi yüksek lifli gıdaları yüksek proteinli gıdalarla eşleştirmek tok hissetmenize ve porsiyon boyutlarını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Kinoa tam bir protein kaynağıdır. Proteinleri oluşturan amino asitlerin bir kısmı vücudumuz tarafından üretilmez ve besinlerden alınması gerekir.


Pek çok bitkisel besin amino asitlerin tamamını içermese de kinoa 8 temel amino asidin tamamını içerir.

Kinoa özellikle yüksek miktarda lizin ve metiyonin amino asitlerini içerir. Bitkisel protein kaynağı olduğundan vegan ve vejetaryen beslenmede sıklıkla kullanılır.

Kinoa oldukça doyurucudur ve dengeli bir öğüne dahil edilmesi durumunda daha uzun süre tokluk hissi sağlayabilir. Kilo koruma programlarında kullanıma uygun bir besindir.

Kinoa

Kinoa vitamin ve mineral bakımından zengindir. A, B, C ve K vitaminleri açısından zengin olmasının yanı sıra kinoa kolesterol içermez.

Kalp hastalıklarını önler. Kinoa ayrıca anemi riskini azaltabilecek magnezyum, kalsiyum, fosfor, çinko ve demir açısından da zengindir.

Kinoa glutensizdir. Gluten hassasiyeti ve çölyak hastalığı olanların tüketebileceği zengin bir besindir. Yemeklerden sonra sindirimi kolaydır ve şişkinliğe neden olmaz.

Kinoa birçok antioksidan içerir ve bu nedenle yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Ek olarak kanser önleyici özelliklere de sahiptir.

Kinoa besin açısından yüksek olmasına rağmen çok az yağ içerir, bu da onu sindirimi kolay, kalorisi çok yüksek olmayan bir gıda haline getirir.

Akciğerini seven bundan uzak dursun! Nefes Almanızı Engelleyebilir! Akciğerini seven bundan uzak dursun! Nefes Almanızı Engelleyebilir!

Kinoa düşük glisemik indeksli bir besindir. Kinoa kan şekerini yavaş yavaş yükseltip düşürerek daha uzun süre tokluk hissi sağlar.

Salataların vazgeçilmezi!

Salatalara ekleyebilirsiniz. Kinoayı pişirip soğuduktan sonra içerisine ekleyerek doyurucu bir salata elde edebilirsiniz. Bu salatalar besleyici ve dengelidir, ayrıca öğün yerine de kullanılabilir.

Editör: Ebru Kont1