Kurban Bayramı'nda dişlere dikkat Kurban Bayramı'nda dişlere dikkat

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde 23-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Türk Mutfağı Haftası’nın Ankara etkinlikleri Başkent Millet Bahçesi'nde başladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlikte 6 Şubat’ta meydana gelen depremden etkilenen 11 kent unutulmadı. Deprem bölgesi içerisinde yer alan ve gastronomisiyle dikkati çeken illerin aşçıları, açtıkları stantlar ile ziyaretçilerden tam not aldı. Kebap yeme yarışması ile renkli görüntülerin de oluştuğu etkinliğin ilk gününde 180 metre uzunluğunda kebap yapıldı. En hızlı kebabı yiyerek yarışmanın kazananı olan Ramazan Yoğurtçu ise gram altın kazandı.

‘Vefa Mutfağı’ Ilgi Gördü5

180 santimetre uzunluğunda bir adana yaptık

Gaziantep’ten Ankara’ya gelen Necdi Emiroğlu (40), “Bugün etkinliğin birinci günü için bir açılış yaptık. Pazar gününe kadar buradayız, Gaziantep sofrası burada. 180 santimetre uzunluğunda bir adana yaptık. İnsanlar memnun kaldı. İnsanları etkinliğe bekliyoruz. Yaptığımız çiğköfte ve Adana'yı yediği için arkadaşımız altın kazandı” dedi.

Depremden etkilenen illerin mutfakları yer alıyor

Recep Tuna, bu yılki etkinliklerde depremden etkilenen 11 ilin mutfağının yer aldığını dile getirdi. Tuna, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Şanlıurfa gibi depremden etkilenen 11 ilin yemeklerinin Ankara Türk Mutfağı etkinliğinde bir araya geldiğini kaydederek, “Ankara’da yaşayan Hataylı, Şanlıurfalı, Maraşlı, Kahramanmaraşlı, Osmaniyeli hemşehrilerimizi burada buluşturmak amacıyla ‘Vefa Mutfağı’ olarak buraya getirdik. Birinci günümüzde çiğ köfte, kebap gibi yarışmalarımız yapıldı. Kavurmalar, pilavlar yapıldı. Burada ücretsiz olarak halkımıza, vatandaşlarımıza dağıtıldı. Emine Erdoğan'ın büyük bir projesi bu. Bu sene üçüncüsünü yapıyoruz dünya çapında. Her yerde 23-27 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor. Bütün vatandaşlarımızı, özellikle Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraşlı, Şanlıurfalı, Osmaniyeli bütün vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz. Çünkü depremde esnaflarımızın gerçekten dükkanları yıkılmış ve burada şu an hizmet vermekteler. Onun için de desteklerinizi bütün hemşehrilerimizle buluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: İHA