Şüpheliler arasında, suç örgütü kurma, göçmen kaçakçılığı, evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlamalarıyla gözaltına alınanlar bulunuyor. Bu şebeke, gayrimenkul yatırımı karşılığında vatandaşlık hakkını daha düşük meblağlarla sağlamış ve bu süreçte komisyon almıştır.

F94E2669 4B6C 4704 B45A B0Dd987Bd881

Damat cinnet getirdi, eşini kaynanasını ve kayınbiraderini öldürdü Damat cinnet getirdi, eşini kaynanasını ve kayınbiraderini öldürdü

Operasyon, bazı emlakçılar ve değerleme şirketleri üzerinden yürütülen teknik ve fiziki takipler sonucunda icra edilmiştir. Şebeke, gayrimenkul fiyatlarını yasal sınırların altında göstererek evrakta sahtecilik suçu işlemiştir. Şüphelilerin kurduğu ağ ile 800'ün üzerinde yabancıya gayrimenkul yatırımı yapılmış gibi gösterilerek vatandaşlık hakkı kazandırılmıştır.

Operasyonla ilgili raporda, Türk pasaportunun uluslararası düzeyde saygınlığının düşürüldüğüne dair tespitler de bulunmaktadır. Bu olayın ardından, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına gayrimenkul yatırımı şartının 400 bin dolara yükseltilmesi tartışmalara neden olmuştur.