Vatandaşın can simidi kredi kartlarında fahiş kesinti dönemi başlıyor!

Hükümet tarafından uygulanan sıkılaşma politikaları kapsamında yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Sadece 7 günde 31 Mart yerel seçimler öncesi yaşanan işte o gelişmeler…

Merkez Bankası'nın kredi kartına olan talebi azaltabilmek için aldığı kararlardan bir diğeri kredi kartı faiz oranlarında değişim oldu. Haziranda %8.5 olarak paylaşılan politika faizi yapılan üst üste faiz artırımları ile %45'e yaklaştı.

O dönemde %1.36 olan kredi kartı aktif faizi zamanla katlanarak arttı. Özellikle günden güne artan enflasyon kurunun etkisiyle kredi kartı faizlerinde görülen fahiş artış vatandaşın borç yükünü arttı. Merkez Bankası tavan limit uygulamasını başlattı. Kart faizleri için bir sınır belirledi.

Banka tüm toplantılarda faiz artışına gitse dahi sınır %3.66 olarak çizildi. Merkez Bankası kredi kartları için yapılan nakit avans işlemlerinde üst limit % 4.42 azami gecikme faizini ise %4.72'de sabit bırakma kararı almıştı. Ancak resmi gazetede yayınlanan son dakika açıklamasına göre faiz oranları arttırıldı.

Kredi Kartı Kullanıcısı için Değişen Ne Oldu?

İlave sıkılaştırma adımları kapsamında kredi kartı ile yapılan nakit avans işlemleri ile kredili mevduat hesaplarından yapılacak aylık azami aktif faiz oranlarının hesaplaması otomatik olarak değiştirildi. Peki yeni değişiklikte ne yer alıyor?

Mart ayı ile beraber bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yeniden artış yaşadı. Bu artışa rağmen bankaların nakit avans için uyguladıkları faiz oranları ihtiyaç kredisi faiz oranlarına göre oldukça aşağıda kaldı.

16 Mart tarihi itibariyle geçerli yeni karar doğrultusunda azami aktif faiz oranı %4.42'den %5'e çıkarıldığı duyuruldu. Peki neden şimdi? Merkez Bankası nakit avans işlemleri için üst limiti %4.42 azami gecikme faiz oranı %4.72'de sabit bıraktığını duyurmuştu. Bu paylaşımın hemen ardından bankalarda TL mevduat faizleri son 20 yılın zirvesine ulaştı.

Vatandaş TL Mevduat Hesaplarına Akın Etti!

Yüzlerce vatandaş kredi kartındaki nakit avans limitini sonuna kadar çekip paraları mevduat faizlerinde değerlendirdi. Bankalar bunu fark ettiğinde hesap sahiplerinin cep telefonlarına mesaj göndererek kart limitinin yatırım araçlarında kullanılması halinde kredi kartının kapatılacağına yönelik bir uyarıda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, KDV oranlarıyla ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, KDV oranlarıyla ilgili açıklama

Tüm bu hamlelerin üzerine gelen kredi kartı, kredi faiz güncellemesi pekte sürpriz olmadı. Kulislerde konuşulan bir diğer konu ise kredi kartı limitlerinin yeniden güncellenmesi yönündeydi. Konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmasa da bu yönde kredi kartını kullanımını caydırıcı bir hamle uygulanması bekleniyor.

 

Editör: Muharrem Türkoğlu