Bamya suyu bağışıklığı güçlendirir. Bamya suyunu çorbalara lezzet verici olarak kullanabilirsiniz. Peki bamya suyunun faydaları nelerdir?

Bamya suyunun faydaları

Bamya suyu mükemmel bir lif, vitamin ve antioksidan kaynağıdır ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Bamya suyu bağışıklık sistemini güçlendirmeye, iltihapla savaşmaya ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
Bamya suyu yüksek miktarda çözünür lif, antioksidanlar ve C vitamini içerir. Bamya suyunun sağlığa faydalarından bazıları şunlardır:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bamya suyu, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve vücudunuzu enfeksiyonlardan, virüslerden ve hastalıklardan korumaya yardımcı olan C vitamini ve diğer besinleri içerir.

Kabızlığı Önler

Bamya suyundaki çözünebilir lif, doğal bir müshil görevi görerek bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve kabızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Kabızlık ve hemoroid sorunu yaşayan kişilere bamya suyu tavsiye edilir.

Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler

69 yaşındaki hastanın beyin ameliyatı genel anestezi olmadan gerçekleştirildi 69 yaşındaki hastanın beyin ameliyatı genel anestezi olmadan gerçekleştirildi

Diyabetiniz varsa bamya suyu içmek kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir. Bamya suyundaki lif, şekerin bağırsaklardan kan dolaşımına emilimini yavaşlatır. Bu kan şekerindeki ani yükselişleri önler.

Kolesterolü Azaltır

Bamya suyundaki çözünebilir lif aynı zamanda kandaki zararlı kolesterol seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olur. Lif, bağırsaklardaki safra asitlerine bağlanarak bunların emilmesini engeller. Karaciğeri mevcut kolesterolden daha fazla safra üretmeye zorlayarak kolesterol seviyelerini düşürür.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Bamya suyu düşük kalorili bir içecek olduğundan kilo kontrolüne yardımcı olur. Aynı zamanda içerdiği lif tokluk hissi vererek daha az yemenizi sağlayacaktır.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Bamya suyu omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 yağ asitleri kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Cildi Güzelleştirir

Bamya suyundaki A ve C vitaminleri de dahil olmak üzere antioksidanlar serbest radikallerle savaşmaya, cilt dokusunu iyileştirmeye ve sağlıklı cildi desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca erken yaşlanmayı ve kırışıklıkları da önler.

Kemik sağlığını Destekler

Bamya suyundaki C vitamini, kalsiyum ve magnezyum, güçlü kemiklerin korunması ve osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Göz sağlığını Korur

Bamya suyu göz sağlığına iyi gelen beta-karoten açısından zengindir.

Bamya suyunun düzenli tüketimi yaşa bağlı makula dejenerasyonunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Bamya Suyu Nasıl Yapılır?

Bamya suyu yapmak için ihtiyacınız olan tek şey taze bamya ve sudur.

Bamyayı yıkayıp saplarını kesin.

Daha sonra bamyayı ikiye bölün veya kabaca doğrayın.

Bamyayı bir kavanoza veya büyük bir kaseye koyun ve üzerini suyla örtün.

Buzdolabına yerleştirin. Gece boyunca veya en az 8 saat bekletin.

Su kalınlaşacak ve hafif yapışkan hale gelecektir.

Su bamyayı aşılayacak ve jel benzeri bir maddeye dönüşecektir.

Ekstra lezzet için suya limon suyu veya bal ekleyin.

Bamya suyu buzdolabında 3 güne kadar saklanabilir.

Editör: Ebru Kont1