Uzun Süren Öksürük ve Diğer Belirtiler Tüberküloz Hastalığını İşaret Edebilir

Uzun süren öksürük, balgam çıkarma, bazen balgamda kan gelmesi, iştahsızlık, zayıflık, halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, ateş ve gece terlemeleri gibi belirtiler, tüberküloz hastalığının habercisi olabilir. Tüberküloz hastalığı tedavi edilebilir bir hastalık olarak bilinirken, uzmanlar hastalığın diğer rahatsızlıklardan farkını ortaya koyuyor.

Prof. Dr. Özlü: "Tüberküloz Belirtilerini Şöyle Sıralıyor"

Dünya genelinde yaklaşık 10 milyon kişinin tüberküloz hastalığına yakalandığını belirten Prof. Dr. Özlü, tüberkülozun belirtilerini şöyle sıraladı: "Uzun süren öksürük, balgam çıkarma, bazen balgamda kan gelmesi, iştahsızlık, zayıflık, halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, ateş ve gece terlemesi." Tüberküloz hastalığının tanısı, akciğer grafisi ve balgam mikroskopisi ile konulmaktadır.

Tüberkülozun Bulaşma Yolları ve Önlemler

Veremin "Mycobacterium tuberculosis" adlı bir basilin neden olduğu ve genellikle akciğerleri etkileyen bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özlü, hastalığın hasta kişiden sağlıklı bireylere hava yoluyla bulaştığını söyledi. Hasta kişinin maske kullanması, ayrı bir odada kalması ve odanın sürekli havalandırılması gibi önlemler enfeksiyon riskini azaltabilir.

Düşük ve Orta Gelirli Ülkelerde Daha Sık Görülüyor

Dünya genelinde yaklaşık 10 milyon kişinin tüberküloz hastalığına yakalandığına dikkat çeken Prof. Dr. Özlü, hastalığın özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde yaygın olduğunu belirtti. Enfekte olan kişilerin çoğunun semptom göstermediğini ve enfekte olmuş kişilerin enfeksiyonu hastalığa dönüştürme riskinin düşük olduğunu ifade etti.

Tedavi Edilebilir Bir Hastalık

Tüberkülozun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özlü, tedavi başarısının yüzde 100'e yakın olduğunu belirtti. Ancak bazı ülkelerde ilaçlara dirençli tüberküloz vakalarının arttığına dikkat çekerek, bu durumun tedavi sürecini uzattığını ve karmaşık hale getirdiğini ekledi.

E-sigara kullanımı akciğer sönmesine bile neden olabiliyor E-sigara kullanımı akciğer sönmesine bile neden olabiliyor
Editör: Muharrem Türkoğlu