Alzheimer hastalığının beyne zarar vermesinin bir nedeni, hafıza, düşünme ve muhakeme için önemli olan kimyasal habercilerin seviyelerinin azalmasıdır. Şu ana kadar Alzheimer'ı doğrudan durduran bir ilaç bulunmamakla birlikte, bazı besinlerin Alzheimer'ı yavaşlatabileceği düşünülmektedir.

HANGİ BESİNLER UNUTKANLIĞA İYİ GELİR?

Meyvelerden sebzelere ve kuruyemişlere kadar çeşitli besinlerin beyin fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir. Bilim insanları, Akdeniz tipi beslenmenin Alzheimer'dan korunmada etkili olduğunu belirtmektedir. Araştırmalar, Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalıkları ve genel ölüm riskini azaltmada etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Meyve, sebze, tam tahıl, baklagil, balık ve diğer deniz ürünlerini içeren Akdeniz diyeti, hem beyne hem de kalbe fayda sağlayabilir.

Alzheimer'a iyi gelen bazı besinler arasında magnezyum eksikliğini önleyen ve yaşlanma sürecinde hafızayı güçlendirenler bulunmaktadır. İşte bu besinler:

- Enginar

- Kaju

- Somon ve diğer deniz ürünleri

- Ispanak

Kalp kapağı hastalıklarına dikkat! Kalp kapağı hastalıklarına dikkat!

- Kabak çekirdeği

- Baklagiller

- Bitter çikolata

Bir çalışmada, bilişsel açıdan normal 116 yetişkin üzerinde yapılan gözlemlerde, Akdeniz diyeti uygulayanların, uygulamayanlara göre daha kalın kortikal beyin bölgelerine sahip olduğu görülmüştür. Bu, Alzheimer hastalarında bu beyin bölgelerinin küçülmesine karşılık gelir ve dolayısıyla daha kalın bölgelere sahip olmanın bilişsel fayda sağlayabileceği düşünülmektedir.

Editör: Fatma Gültekin