Dilan Polat davasında son dakika gelişmesi! Dilan Polat davasında son dakika gelişmesi!

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Taş'ın 'Cumhurbaşkanına alenen hakaret' suçundan 1 yıl 5 ay 15 günden 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı açıklandı. Duruşmaya, tutuksuz sanık Atilla Taş ve avukatı katıldı.

Taş’ın Savunması

Atilla Taş, savunmasında bazı art niyetli kişilerin ideolojik olarak kendisinden hoşlanmayabileceğini belirterek eski tweetlerine bakarak kendisine zarar vermek istediklerini söyledi.

Taş, "Cumhurbaşkanı, fikirlerini beğenelim veya beğenmeyelim bu ülkenin Cumhurbaşkanıdır. O bayrak için bile saygıyı hak eder, saygı duymak zorundayım. Asla böyle bir fikrim ve düşüncem olmamıştır. Kendisine makamından ötürü de saygı duyuyorum. Olay tarihinde faiz indirimi nedeniyle dolarda ani bir yükseliş yaşandı, sonra Merkez Bankası'nın müdahalesiyle ani bir düşüş yaşandı. Cumhurbaşkanı olaya ilişkin açıklama yapıyordu, ben de bu açıklamalarına karşı ifade özgürlüğü kapsamında durum tespiti yaptım. Söz konusu paylaşımlarda hakaret içerikli bir söz bulunmamaktadır. 21 Aralık 2021 tarihli paylaşım da Cumhurbaşkanı'na yönelik değildir, ekonomi bürokratlarına yöneliktir. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" diye konuştu.

Avukatı Beraat Talep Etti

Sanık avukatı, müvekkilinin Cumhurbaşkanı'na yönelik herhangi bir hakaretinin olmadığını belirterek mahkemeden beraat talep etti. Mahkeme, eksik hususların tamamlanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Cumhurbaşkanıdır, Saygı Duyacağız

Duruşma sonrasında salon önünde açıklama yapan Atilla Taş, "Söyleyecek bir şey yok, ne olursa olsun eleştiririz ama Cumhurbaşkanı'na hakaret etmem. Bu ülkenin Cumhurbaşkanıdır, saygı duyacağız" ifadelerini kullandı.

Editör: Cihat Öztürk