Maliye'den vergi vermeyenlere denetim! Maliye'den vergi vermeyenlere denetim!

Gaziantep Şehitkamil Belediyesi'ndeki işçi eylemleri, belediye binası önünde ses getiren protestolara sahne oldu. Hak-İş ve Hizmet İş Sendikası, Belediye Başkanı Umut Yılmaz'ın, işçileri haksız yere işten çıkardığını ve öğretmen statüsündeki bazı işçileri çöp toplama gibi görevlere atadığını iddia ederek sert tepki gösterdi.

Umut Yılmaz'a Sözünü Tutma Çağrısı

Seçimler öncesi "Hiçbir işçiyi çıkarmayacağım" şeklinde taahhütte bulunan ve yüzlerce işçiyi işten çıkaran Umut Yılmaz, Hak-İş Hizmet-İş Sendikası'nın protestolarına konu oldu. Halil Özdemir, işçiler, memurlar ve emekliler adına yaşanan hayal kırıklığını dile getirmek üzere basın açıklaması yaptı. Özdemir açıklamasında şunları söyledi: "Yerel seçimlerden sonrası Şehitkamil Belediyesi’nde yaşanan işçi kıyımını, hak ihlallerini ve seçim döneminde verilen sözlerin tutulmamasından kaynaklı işçiler, memurlar, emekliler nazarında yaşanan hayal kırıklığını kamuoyuna paylaşmak için buradayız. Maalesef Umut Yılmaz, emekçilerin hayallerini yıkmıştır. Seçimden öncesinde sosyal medya da yaptığı paylaşımlarla göreve seçilmeleri halinde tek işçi bile işinden olmayacak diyen Umut Yılmaz, sözünde durmayarak belediye işçisini haksız ve hukuksuz bir şekilde ekmeğinde ve rızkından etmiştir."

Dışarıdan işçi olmayacak

Özdemir ayrıca, “ Umut Yılmaz’ın seçimden önce işçilere verdiği sözler ortadayken tasarruf gerekçesiyle emekçileri mağdur eden Şehitkamil Belediye Başkanı ve yöneticilerini şiddetle kınıyoruz. Sayın başkanım, sözünüzde durunuz. Emekçilere işlerini iade edin. Reva gördüğünüz bu mudur? Tasarruf tedbiri işçileri işten çıkartma olan Şehitkamil Belediye Başkanı, işten çıkarmaları meşru göstermek için malum sendika temsilcilerine de yanına alarak işçiler geçici işçiler olduğu için işten çıkarıldığını ifade etmektedir. Sayın Başkan, seçimlerden önce söylediğiniz benim belediye başkanlığım dönemimde dışardan işçi diye bir şey olmayacak herkes kadroya girecek ifadesini size hatırlatıyoruz.  Hizmet-iş Sendikası emekçilerin yanında olmuş ve hep olmaya devam edecektir. Emekçilere yaşatılanları normalleştirmeye çalışanların oyunlarını sizlerle beraber başlarına yıkacağız. Bu durum işçi kıyımında sınırlı kalmadı.  İşlerini bugün itibariyle devam edemeyen işçiler sendika zorbalığa maruz bırakılıyor. Umut Yılmaz’ın ilk işi 2 bin 400 üyemizi tehditle baskıyla Hizmet-İş’ten istifa ettirmek olmuştur.” dedi.

Kaynak: Muharrem Türkoğlu