Uluslararası ölçekte çevrim içi düzenlenen yarışma, Kanada'nın Brock Üniversitesince öğrencilere matematiği sevdirmek ve problem çözerken keyifli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla 1. sınıftan 12. sınıfa kadar 6 kategoride her eğitim öğretim yılında 6 kez yapılıyor. İngilizce, Fransızca ve Farsça dillerinde öğrencilerin üst düzey matematik becerilerinin ölçüldüğü organizasyonun 2023-2024 eğitim öğretim yılında 6'ncı oturumları 1-2 Mayıs'ta gerçekleştirildi.

05 2024 13052024 Alperen1

Alperen Şirin'in Başarısı ve Yaklaşımı

Yarışmanın 5-6. sınıflar İngilizce matematik kategorisine 39 ülkeden 10 bin 371 öğrenci katıldı. Nilüfer Anadolu İmam Hatip Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Alperen Şirin, cevaplama süresi 50 dakika olan testte 15 soruyu 37,02 dakikada doğru bilerek kategorisinde dünya birinciliğini elde etti. Şirin, bu başarısını matematiğe olan ilgisiyle ve boş zamanlarını soru çözerek, zeka oyunları oynayarak değerlendirdi.

Okulun Uluslararası Bakalorya Programı ve Eğitim Yaklaşımı

Nilüfer Anadolu İmam Hatip Ortaokulu, Uluslararası Bakalorya programını uygulayan Türkiye'nin ilk ve tek devlet okulu olmasıyla biliniyor. Bu program kapsamında matematik ve fen bilgisi dersleri İngilizce işleniyor. Alperen Şirin, bu müfredatın uluslararası yarışmalarda başarılı olmalarını sağladığını ifade etti.

Takdir ve Gurur

Okul Müdürü Abdulkadir Çınar, Alperen'in dünya birinciliğini, okulun ve Türkiye'nin uluslararası arenada başarısını temsil ettiğini belirtti. Matematik öğretmeni Ebru Ceyhan ise elde edilen sonucun okulun başarılı eğitim yaklaşımının bir sonucu olduğunu vurguladı ve diğer öğrencilerin de bu başarıdan teşvik aldığını söyledi.

Rehber öğretmenleri Gaziantep’te buluştu Rehber öğretmenleri Gaziantep’te buluştu