Epilasyon için yeterli miktar parası ve zamanı olmayanlar için bu yöntemler biçilmiş kaftan.  Kolay, ucuz ve tamamen doğal formüllerden oluşan birkaç tüy alma tarifii ile tüylerinizden kurtulabilirisiniz. 

Epilasyonu evde yapmanın kolay yöntemleri de bulunuyor. Kadınlar tüy alma işlemleri için genelde şeker, su ve limon suyu gibi muhtemelen evin mutfağında olan klasik malzemeleri kullanır. Ancak bunların yanında tüyleri kökünden kazıyan doğal yöntemler de var. İşte o doğal yöntemler... 

EVDE TÜY ALMA YÖNTEMLERİ 

Ev yapımı tüy dökücüler genellikle macun kıvamında hazırlanır. Bu macun cilde uygulanır, kuruması için beklenir ve ardından gömülü tüyleri çıkarmak için soyulur veya çıkarılır. Bu yöntem, özellikle kaba tüylerden ziyade ince tüyler için daha etkilidir. 

ZERDEÇAL 

Zerdeçalın epilasyon özelliği olduğunu duymak garip gelebilir, ancak bu baharatın tüyler üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Zerdeçal, pigmentasyonu azaltmaya ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca, antimikrobiyal özellikleri vardır. Zerdeçal yağı veya ev yapımı maskeler şeklinde her gün vücudun her yerine uygulanabilir. Zerdeçal, limon, bal, gram un, süt veya yoğurt ile karıştırılarak bir macun haline getirilir, cilde sürülür ve kurumasına izin verilir. Maske kuruduktan sonra nazikçe temizlenir. Ayrıca, Uluslararası Eczacılık Dergisi, papaya içinde bulunan papain enziminin etkili bir tüy dökücü olduğunu açıklamaktadır. 

Yaz sezonun çeyiz trendleri! Yaz sezonun çeyiz trendleri!

PANZA TAŞI 

Son yıllarda popüler hale gelen ponza taşı, istenmeyen tüyler için oldukça etkilidir. Ağda gibi derinlemesine bir etkiye sahip olmasa da, istenmeyen tüylerin alınmasına yardımcı olabilir. Ancak, nazik olmalısınız; temiz cilt üzerinde kuru bir ponza taşı kullanmalı ve küçük, dairesel hareketlerle çalışmalısınız. Ponza taşı aynı zamanda cilde peeling yapar, ancak hassas cilde sahip kişiler için uygun olmayabilir.

Ponza taşı ile tüy alma işleminden önce cildinizi 5 ila 10 dakika kadar ılık suda bekletmek önemlidir. Ardından, sabunla köpürtün ve ıslak bir taşla hafif dairesel hareketlerle saçınızı ovalayın. Bu hareket, saçları foliküllerden çekmek için çalışır. Bu yöntem biraz acı verebilir ve cildinizi kurutabilir, ancak ince telli saçlar için etkili bir yöntem olabilir. 

KARBONAT 

Mutfakta sıkça bulunan malzemelerden biri olan karbonat, tüy alma yöntemlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Karbonat, istenmeyen tüylerin giderilmesi, cildin koyu renkli bölgelerinin renginin açılması ve tüylenmenin azaltılması için etkilidir. İlk olarak, birkaç damla limon suyunu az miktarda karbonatla karıştırmanız gerekecek. Daha sonra, karışımı kıvam alması için su ekleyin. Hazırladığınız karışımı istenmeyen tüylere uygulayın ve yaklaşık 15 dakika boyunca ciltte bırakın. Son olarak, ılık su ile yıkayın. Bu yöntem, doğal ve ekonomik bir şekilde tüy alma işlemini gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Editör: Tülay Kara