Volvo Trucks, 2023’te Türkiye 16 ton ve üstü ticari araç pazarında 2 bin 779 adet kamyon ve çekici teslimatı gerçekleştirdi. Türkiye’de Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. distribütörlüğünde temsil edilen Volvo Trucks, aynı zamanda pazarda en fazla elektrikli kamyon satışı gerçekleştiren kamyon markası oldu.

Volvo Aero03 0620

“Türkiye Pazarına 2024’ün İkinci Yarısında Sunacağımız Volvo Trucks FH Aero, Yakıt Tüketimini ve Karbon Salınımını Yüzde 5 Düşürüyor”

Volvo Aero03 1063

Volvo Trucks Uluslararası Kıdemli Başkan Yardımcısı Per-Erik Lindström, şu önemli açıklamaları yaptı: “Şu günlerde tanıtımını yaptığımız Volvo Trucks FH Aero’da aerodinamik tamamen değişti. Araçta aerodinamiğin değişmesi ile hem karbondioksit salınımı düşürüyor hem de bir önceki aracımıza göre yakıt tüketimi yüzde 5 oranında azalıyor. Böylece hem karbondioksitte hem de yakıt tüketiminde istediğimiz hedeflere ulaşmış olacağız. Volvo FH Aero’yu Türkiye pazarına 2024’ün ikinci yarısında sunacağız.”

Volvo Aero03 0014

“2019’dan Bu Yana 6 Bin Adet Elektrikli Araç Ürettik”

“Elektrikli araç üretimine başladığımız 2019 yılından bu yana toplam 6 bin adet sattık. Yani 2019’dan bu yana 45 ülkede 6 bin adet elektrikli araç sattık. Bu 6 bin araç satışı ile birlikte şöyle bir deneyimimiz oldu: Satışını yaptığımız 6 bin araçla toplam 35 milyon kilometrelik yol yaptık. Diğer bir deyişle; Volvo Trucks elektrikli araçları dünya etrafında 900 tur attığını söyleyebiliriz. 2024’te elektrikli araç üretimimizi artıracağız ama kesin bir rakam veremiyorum. Ama her geçen gün elektrikli araç üretimi adedemizi artırarak devam edeceğimizi söyleyebilirim. Şu an fabrikamızda elektrikli ve dizeli aynı hatta üretebiliyoruz. Elektrikliye talep arttığı zaman aynı hatta elektrikliyi daha fazla üretebiliyoruz. Elektrikli için özel bir hatta gerek duymayan bir üretim sistemine sahibiz.”

“Volvo Trucks’ın Elektrikli Araç Pazarında Türkiye Lider”

Türkiye'nin vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak Türkiye'nin vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak

“Volvo Trucks’ın elektrikli araç satışında Türkiye önemli bir yere sahip. Volvo Trucks’ın elektrikli araçta pazar lideri olarak Türkiye’nin olduğunu söyleyebilirim. Global firmaların çevre ile ilgili verdikleri taahhütlerden dolayı Volvo Trucks olarak bizim bu noktalarda elektrikli araçlarımızla olmamız çok da zor olmuyor. Elektrikli araçlarımızla dünya etrafını 900 defa dolaşmamızın verdiği deneyimle şu anda kusursuz bir şekilde devam ediyor. Burada global markaların çevreye verdiği değer de bizim bu noktada öne çıkmamıza neden oluyor.”

“Sıfır Emisyon Hedefi”

“Volvo Trucks, 2030’da üretiminin yüzde 50’sini sıfır emisyonlu üretecek. 2040’ta üretiminin tamamını sıfır emisyonlu üretecek. 2050’de tüm çalışmalarda tamamen sıfır emisyon hedefleniyor.”