Son dönemde, hayat pahalılğının getirdiği sorunlar ve bu meseleye yerel yönetimlerin bakışı, Gaziantep Ticaret Odası’nın gündemindeydi. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında hem yerel yönetimlerin küçük esnaf, inşaat sektörü ve kente verdiği zararları anlattı, hem de Suriyeliler meselesinin artık bir an önce çözülmesi çağrısı yaptı.

GATEM’e şok baskın! GATEM’e şok baskın!

KENDİ ADLARINA AÇSINLAR

Tuncay yıldırım’ın basın toplantısında en sert sözleri 40-45 TL’ye esnaf lokantası açan yerel yönetimlere yönelik oldu. Yıldırım, “Bazı belediyeler 40-45 liraya yemek veriyorlar. Adı da esnaf lokantası. Özel sektör kamu ile nasıl rekabet etsin. Kamu zarar etme pahasına populizm için bunu yapıyor. Burada zararı esnafımız görüyor. Uzun vadede de herkes bunun zararını görecek. Buradaki kamu zararını kim karşılayacak? Belediye başkanlarımıza sesleniyorum. Eğer ki esnaf lokantalarınız bu fiyatlarla para kazanıyorsa, bırakın belediye adına açmayı, siz kendi adlarına açın, bakın bakalım para kazanacak mısınız, kazanamayacak mısınız? Siz kendi adına esnaf lokantası açarsanız, söz veriyorum, GTO olarak biz de kendilerinden hiç bir şekilde oda sicil kayıt ücreti almadan üyeliklerini yapacağız” dedi.

Gto207111Aa 4943 4722 973B C518Aaad4115

KOMÜNİST SİSTEME Mİ GEÇTİK?

Serbest piyasa ekonomisinde piyasanın kendi fiyatını kendinin belirlediğini ifade eden Yıldırım, “Merak ediyorum, biz komünist sisteme geçtik de haberimiz mi yok? Biz artık yorulduk. Bu kentte tarım biterse, hayvancılık biterse, üretim biterse, bu kent biter. Artık herkes bunu bilsin ve ona uygun davransın. Daha net söylüyorum. Herkes kendi işini yapsın” diye konuştu.

DOP PAYINDA BAĞIŞ OLMAYIN

Belediyelere imara açılan arazilerden alınan DOP payını düşürmeleri tavsiyesinde de bulunan Yıldırım, “Bu kentin en önemli sorunlarından birisi barınmadır. Bu sorunu çözmek için yerel yönetimlere çağrıda bulunuyorum. Vatandaştan imara açılan arazi karşılığında aldığınız DOP payını, yasal sınırın dışında almayın. Yasa yüzde 45’e kadar alabilirsin diyor ama, bizim belediyelerimiz yüzde 65’e kadar DOP payı alıyorlar. Arsa maliyeti yükselince, bu da konut fiyatına doğrudan yansıyor. Sonra da herkes konutların pahalılığından şikayet ediyor. Çözüm belli. Belediyeler yasal sınırın dışında bağış almasınlar, görün bakalım konut fiyatları nasıl düşüyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Barış Kaya