Türk sineması ve tiyatrosunun sevilen isimlerinden biri olan oyuncu Tolga Tekin, son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. Kendine özgü tarzı, başarılı performansları ve dikkat çekici kişiliğiyle seyircilerin ilgisini çeken Tekin, kariyerinde önemli bir yere sahip. Peki, Tolga Tekin kimdir? Tolga Tekin'in yaşam öyküsü ve kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için merak içinde olanlar için işte detaylar...

TOLGA TEKİN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA VE NERELİ?

Ankara'nın 19 Mart 1973 doğumlu ismi, Türk sinema ve tiyatrosunun vazgeçilmez yüzlerinden biri olan Tolga Tekin, izleyicileri ekrana ve sahneye kilitleyen performanslarıyla tanınır. Eğitim hayatına Özel Arı Koleji'nde başlayan ve buradan başarıyla mezun olan Tekin, tiyatro sevdasına Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde devam etti. Burada edindiği bilgi ve deneyimle, oyunculuk dünyasına sağlam bir adım attı.

Sahne kariyerine Adana Devlet Tiyatrosu'nda başlayan ve ardından Ankara Devlet Tiyatrosu'nda da boy gösteren Tolga Tekin, tiyatro sahnelerindeki etkileyici performansıyla izleyicilerden tam not aldı. Sahnede sergilediği başarılı oyunculuk, onu kısa sürede sektörde tanınan bir isim haline getirdi.

Nuri Alço'nun Ankara'ya sevk edildiği bildirildi! Nuri Alço'ya ne oldu? Nuri Alço'nun Ankara'ya sevk edildiği bildirildi! Nuri Alço'ya ne oldu?

Tiyatrodaki başarısı, sinema dünyasının da dikkatini çekti. Tolga Tekin, "Bizim Evin Halleri" dizisindeki performansıyla ilk kez ekranlara adım attı ve izleyicilerden büyük beğeni topladı. Ardından "Deniz Yıldızı", "Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm", "Muhteşem Yüzyıl" gibi önemli projelerde yer aldı.

2019 yılı, Tolga Tekin için bir dönüm noktasıydı. "Bir Litre Gözyaşı" ve "Kelebekler" filmlerindeki etkileyici performansıyla, eleştirmenlerden ve izleyicilerden tam not aldı ve adını daha da fazla duyurdu.

Bugün itibariyle 51 yaşına giren Tolga Tekin, Türk sinema ve tiyatrosunun önde gelen isimlerinden biri olarak yoluna devam ediyor. Başarılarına her geçen gün bir yenisini ekleyen Tekin, oyunculuk kariyerindeki yükselişini sürdürmeye kararlı görünüyor.

TOLGA TEKİN'İN YER ALDIĞI YAPIMLAR

                                            

2008                     Bizim Evin Halleri            

2009                     Deniz Yıldızı       

2010                     Kapalıçarşı         

2010                     Kardelen             

2011                     Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm             

2011                     Reis       

2011                     Zenne   

2012                     Çıplak Gerçek    

2012                     Muhteşem Yüzyıl            

2013                     Behzat Ç. Ankara Yanıyor             

2014                     Paramparça

2016                     Rüzgarda Salınan Nilüfer             

2018                     Bir Litre Gözyaşı              

2018                     Kelebekler          

2018                     Vatanım Sensin

2019                     Bizi Hatırla         

2020                     Rise of Empires: Ottoman           

2021                     50m2    

2021                     Akıncı   

2021                     Dünya Hali         

2022                     Kuruluş Osman

2023-                   Taçsız Prenses   

2023                     Aktris    

Editör: Fatma Gültekin