Ticaret Bakanlığı: İddialar Yalanlandı

Ticaret Bakanlığı, bazı sosyal medya hesaplarında TÜİK'in resmi verilerine göre Türkiye'den İsrail'e barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Yalanlama Geldi

Bazı sosyal medya mecralarından yapılan TÜİK'in resmi verilerine göre Türkiye'den İsrail'e barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edildiği ortaya çıktı, iddialarına Ticaret Bakanlığı'ndan yalanlama geldi.

Açıklama Yapıldı

Çalıntı Araçla İnşaattan Hırsızlık Yapan 3 Zanlı Tutuklandı Çalıntı Araçla İnşaattan Hırsızlık Yapan 3 Zanlı Tutuklandı

Ticaret Bakanlığı, yaşanan gelişmeye ilişkin, Ocak ayında 36. fasıl, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında "jel yakıt ve çakmak gazı" ayrıca 93. fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında "yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)" ihraç edildiğini açıkladı.

Manipülasyon İddiası

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde;

Bazı internet sitelerinde, TÜİK'in resmi verilerine göre, Ocak 2024 itibariyle Türkiye'den İsrail'e "Barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edilmeye devam edildiği ortaya çıktı, haberi üzerine yapılan incelemelerde;

Ocak ayında,

  1. fasil, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamülleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında "jel yakıt ve çakmak gazı"

  2. fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında "yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)" ihraç edildiği anlaşılmıştır.

Böylece, Gümrük Tarife Cetvelinin fasıl başlıklarında yer alan ifadeler manipüle edilerek kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Sözkonusu yurtdışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Editör: Muharrem Türkoğlu