Emekliye refah payı, yaklaşan yaz aylarıyla birlikte merak edilen konulardan biridir. Bakan Işıkhan'ın yaptığı açıklamalar, emekliye refah payı verilip verilmeyeceği konusunda bir yanıt sunmuştur. Temmuz ayında emekli aylıklarına zam yapılacak olup, yeni ve güncel emekli aylıkları, TÜİK tarafından kamuoyu ile paylaşılan enflasyon rakamları doğrultusunda belirlenecektir. SSK ve Bağkur emekli maaşları, yılbaşında yüzde 49,25 oranında zam almıştır. Ayrıca, Ocak-Temmuz dönemi en düşük emekli aylığı da 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilmiştir. 

Temmuz ayının yaklaşmasıyla birlikte, emekli aylığı zam hesaplamaları da başlamıştır. Bu süreçte, "Emek maaşına refah payı eklenecek mi?" sorusu da önemli bir gündem maddesi olmuştur. Güncel gelişmeler ve resmi açıklamalar takip edilerek, konu hakkında detaylı bilgi edinilebilir. 

Bakan Şimşek'ten vergi denetimleri açıklaması Bakan Şimşek'ten vergi denetimleri açıklaması

EMEKLİ MAAŞINA TEMMUZ'DA REFAH PAYI EKLENECEK Mİ? 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz haftalarda AK Parti Grup Toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, refah payı konusuyla ilgili de açıklamalarda bulundu. 

Bakan Işıkhan, enflasyon rakamlarının olumlu bir seyir izlediğini vurgulayarak, emekliye refah payı verilmesi konusunda "Şu anda bunu konuşmak için çok erken. Bunun için Temmuz ayını bekleyelim." şeklinde bir açıklamada bulundu. 

REFAH PAYI NEDİR, KİMLERE VERİLİR? 

Refah payı, çalışanların enflasyon oranında zam almalarına rağmen olası kur, fiyat vb. gibi dalgalanmalardan korunarak mağdur olmamalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilmiş bir uygulamadır. 

Refah payı, memur, işçi ve emeklilerin aldıkları maaşların enflasyon oranı düşüldükten sonra hesaplanarak ödenen miktarını ifade eder. 

Editör: Tülay Kara