Söz konusu değeri aşan konut sahipleri, tek taşınmaz hariç, birden fazla dairesi olanlar da dâhil olmak üzere 20 Şubat'a kadar beyanname vermeleri gerekiyor. Bu tarihe kadar beyanname vermeyenler cezai işlemle karşı karşıya kalabilirler.

İki Taksitle Ödeme Yapılabilir

6 Ay Sonra Euro Ne Kadar Olur? 6 Ay Sonra Euro Ne Kadar Olur?

Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan'ın açıklamalarına göre, değerli konut vergisi beyannamesi, taşınmazın bulunduğu yer belediyesinden alınan bina vergi değer belgesi ile birlikte ilgili vergi dairesine verilecek. Tarh edilen vergi, Şubat ve Ağustos aylarının sonuna kadar iki eşit taksitte ödenebilir. 2024 yılı için bina vergi değeri 12 milyon 880 bin Türk Lirasının altında kalan taşınmazlar için, durum belgelerle tevsik edilerek ilgili vergi dairesine bildirilecek ve bu taşınmazlar için beyanname verilmeyecek.

Beyannameler Nereden Veriliyor?

Beyannameler internet üzerinden de verilebiliyor. Vergi, peşin olarak ödenebileceği gibi, 29 Şubat ve 31 Ağustos tarihlerine kadar iki eşit taksitte de ödenebilir. 2024 yılı Şubat ayından sonra değerli bir daire satın alan veya elde edenler, gelecek yıl için beyanname verecekler. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında, belirlenen tarihler içinde beyanname verilmesi ve verginin ödenmesi yer alıyor. Aksi takdirde mükellefler, cezai işlemlerle karşılaşabilirler.

Editör: Ebru Kont1