AK Parti’nin değişim talebine neden direndiği konusunda çok fazla soru aldığını anlatan Tayyar, ‘’ Tüm umutlar Şimşek bakanın performansına bağlanmış vaziyette. Oysa mevzu çok derin, vakit kıymetli, sandık çok uzakta değil’’ açıklamasında bulundu. Tayyar’ın ‘sandık çok uzakta değil’ sözleri, Erken seçime iddialarını gündeme taşıdı.

AK Parti’de 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından başlayan değişim sesleri ile ilgili aylar sonra ilk adım atıldı. Kızılcahamam Kampı’nda AK Parti’nin ekim ayı itibariyle kongre sürecine başlaması yönünde karar çıktı. Kararın ardından parti içinde tartışmalar yaşanırken, AK Parti MKYK eski Üyesi ve Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

TÜM UMUTLAR BAKAN ŞİMŞEK’E BAĞLANDI

CHP’li Öztürkmen’den iktidara sert eleştiri CHP’li Öztürkmen’den iktidara sert eleştiri

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Tayyar, ‘’Birçok takipçim, bize ulaşan birçok dost, AK Parti’nin değişim talebine neden direndiğini soruyor. İnanın bilmiyorum. Kanaatim o ki teşhisteki hata reçeteyi hükümsüz kılıyor. Seçim yenilgisi sadece ekonomideki olumsuzluklara bağlandığından olsa gerek, ‘2 yılda ekonomi düzelir, önümüzdeki seçimi sorunsuz alırız’ düşüncesi, gecikmenin ana nedeni olabilir. Çünkü, kurmay heyeti ve periferideki egemen düşünce bu yönde. Yani, tüm umutlar Şimşek bakanın performansına bağlanmış vaziyette. Oysa mevzu çok derin, vakit kıymetli, sandık çok uzakta değil’’ dedi.

YAN GELİP YATMAYIN

Açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendiren Tayyar, ‘’Yüzde 75,45 olarak açıklanan enflasyon oranı, ekonomi yönetiminin beklentilerine uygun bir sonuç. Şimşek bakan, bu oranı daha önce telaffuz etmişti. Açıkladıkları gibi bu aydan itibaren enflasyonun düşme eğilimine girmesi yüksek ihtimal. Hedef tutarsa 2 yıl sonra enflasyon 21,3 olacak. Başka bir ifadeyle, acı reçetenin hükmü 2 yıl daha sürecek. Ayrıca yeni vergiler gibi acı reçeteye eklemeler olacağını hatırlatmak isterim. Haliyle ekonomideki iyileşmenin sosyal ve siyasal faturası olacak, acı eşiği çok zorlanacak. Bir de ameliyat sonrası nekahet ve rehabilitasyon dönemi var. Sürecin ağır yükünü sırtlanacak dar ve sabit gelirliler başta olmak üzere toplumun geniş kesimlerindeki gelir tahribatının giderilmesi, refahının arttırılması gerekecektir. Sorun sadece ‘istatistiki’ değil ‘insanidir’ aynı zamanda. Bir kişi bir ayağını -100, diğer ayağını +100 dereceye koysa, istatistiki değeri sıfırdır. Çünkü -100, +100’ü götürür. Oysa şahsın bir ayağı yanmış, diğer ayağı donmuştur. İnsanı ıskalayan istatistiki verinin iktidar için doğru politik sonuçlar doğurması beklenemez. 2 yıl sonra düşmesi muhtemel enflasyon üzerinden yeni siyasi tasarım yapan dostlara tavsiyem: AK Parti siyaseti domine eden ana aktör ama tek aktör değil artık. Yarın seçim olacakmış gibi hayatın her alanına dokunun ve zamanı israf etmeyin, seçime 4 yıl var diyerek topu Şimşek’in üzerine atıp yan gelip yatmayın’’ dedi. 

Kaynak: Hatice Zengin