Türkiye'de tapu sahiplerinin düzenli olarak ödemesi gereken emlak vergisi konusunda Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, diğer vergilerde olduğu gibi emlak vergisinden de muafiyet hakkına sahiptir. Ancak birçok vatandaş bu haklarını bilmiyor ve vergiyi düzenli olarak ödüyor. Bu nedenle, vergiyi ödeyenlerin beş yıl içinde ödedikleri miktarı geri almak zorunda kalacakları yönünde bir emsal karar alındı.

Kirada yüzde 25 zam kalktı mı, ne zaman bitiyor, Adalet Bakanı açıkladı, fahiş zam olmaması için. Kirada yüzde 25 zam kalktı mı, ne zaman bitiyor, Adalet Bakanı açıkladı, fahiş zam olmaması için.

Emlak vergisi mükelleflerine yapılan yeni düzenleme ile her yıl düzenli olarak emlak vergisi ödemesi yapan milyonlarca insanın aslında vergi mükellefiyetlerinin olmadığı ortaya çıktı. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun açıkladığı emsal karara göre; emekliler, ev hanımları, işsizler, dul ve yetimler, şehit yakınları, gaziler ve engelliler emlak vergisinden muaf tutulacaklar.

Bu karardan yararlanabilmek için belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Toplam alanı 200 metrekare veya daha az olan tek bir konutu veya tek bir konut üzerinde intifa hakkı bulunan her birey, Kurul tarafından belirlenen indirimli vergi oranına başvurabilecek. Bu muafiyetten yararlanmak isteyenler arasında yalnızca emekliler, dul ve yetimler, şehit yakınları, gaziler ve maluliyet aylığı alanlar bulunacak. Geliri sadece devletin sağladığı maaş dışında herhangi bir geliri olmayan bu kişiler, evlerinin alanı 200 metrekareyi geçmediği sürece emlak vergisi ödemek zorunda kalmayacaklar.

Editör: Ebru Kont1