Yapılan yeni bir araştırma, pet şişeden su içmenin vücuda verdiği zararları gözler önüne serdi. Araştırmanın bulgularına göre, pet şişe kullanımı diyabet riskini artırabilir.

Bu çalışma, pet şişeden su içmenin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini net bir şekilde ortaya koydu. 

PET ŞİŞEDE SU İÇMEK

Araştırmacılar, elde edilen bulguların bu kimyasal maddenin kullanımının tip 2 diyabet riskini artırabileceğine dair ilk doğrudan kanıtlar olduğunu belirtiyor.

Çığır açan yeni bir çalışma, plastik şişelerde bulunan belirli bir kimyasal bileşenin tip 2 diyabet riskini artırdığını kesin bir şekilde ortaya koydu. Bu araştırma, plastik şişeler yerine paslanmaz çelik veya cam şişeler ile BPA içermeyen kutular kullanarak BPA maruziyetinin azaltılmasının diyabet riskini düşürebileceğini vurguluyor.

Lenfödem nedir? Lenfödem belirtileri nelerdir? Lenfödem nedir? Lenfödem belirtileri nelerdir?

Amerikan Diyabet Birliği'nin 2024 Bilimsel Oturumları'nda sunulacak olan bu bulgular, ABD Çevre Koruma Ajansı'na (EPA) şişelerde ve gıda kaplarında BPA'ya maruz kalmanın güvenli sınırlarını yeniden değerlendirme çağrısı yapıyor. Daha önceki araştırmalar, plastik ve epoksi reçinelerin yapımında kullanılan Bisfenol A (BPA) kimyasalının hormonları bozabileceğini göstermişti. Ancak, bu kimyasalın doğrudan insanlara uygulanmasının yetişkinlerde tip 2 diyabet riskini artırıp artırmadığını değerlendiren bir çalışma bulunmamaktaydı. Bu yeni araştırma, bu eksikliği gideriyor ve BPA'nın diyabetle olan bağlantısını doğrudan ortaya koyuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ