Yapılan açıklamaya göre şu an için uygulanan yönetmelikte değişlik yapılacağı ve 4 gün sonra yapılacak değişiklikle birlikte sürücülerin yüksek miktarlarda cezalarla karşılaşabileceği ifade edildi. Yeni uygulama 1 Şubat’tan itibaren başlıyor.

YÜZDE 10 ORANINDA ARTACAK

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) önemli bir açıklama yaptı. 2024 yılının ocak ayında belirlenen araç gruplarını kapsayacak olan yeni düzenleme ile birlikte merak edilen detaylar da netlik kazandı. Buna göre şu anda uygulanan mevcut yönetmelikte yapılacak yeniliklerle birlikte 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren belirlenen araç gruplarından alınacak prim oranı yüzde 10 oranında artacak.

SİGORTASIZ TRAFİĞE ÇIKMAK

26 Şubat-1 Mart Haftası Ekonomi Gündemi: Küresel Piyasaların Nabzı 1 Mart'ta Fed'in Faiz Kararıyla Atacak 26 Şubat-1 Mart Haftası Ekonomi Gündemi: Küresel Piyasaların Nabzı 1 Mart'ta Fed'in Faiz Kararıyla Atacak

Sürücülerin sağlıklı bir şekilde trafikte yol alması amacı ile her yıl trafik cezalarında artış yapılıyor. 2024 yılı için de geçerli olacak trafik cezaları belli olmuştu. Buna göre sürücüler 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren yapılacak olan değişiklikten sonra zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmaları halinde yüklü miktarda ceza ödeme durumu ile karşılaşabilirler.

Sigortasız trafiğe çıkılmasının tespit edilmesi halinde sürücünün aracı trafikten çekiliyor ve 690 TL ceza kesiliyor. Sigorta yapılmadan da trafiğe yeniden çıkışına izin verilmiyor.

Editör: Barış Tekeci