Devlet tarafından belirlenen yasal sınır olan yüzde 25'lik kira artışına rağmen, birçok ev sahibi bu sınıra uymayarak daha yüksek oranda zamlar uyguluyor. Bu durum, özellikle kiracılar tarafından büyük bir şikayet konusu haline gelmiş durumda. Peki, bu fazla zamlar geri alınacak mı?

Yapılan Fazla Zam Geri Alınıyor Mu?

Kira artışlarının yasal sınırların üzerine çıkması konusunda Gayrimenkul Uzmanı Deniz Şahin önemli açıklamalarda bulundu. Şahin'e göre, 2022 yılı Temmuz ayında Türk Borçlar Kanunu'na eklenen geçici bir madde ile konut kira artışları %25 ile sınırlı. Ancak, kiracıların bu yasal sınıra rağmen fazladan ödeme yapmaları durumunda, durum karmaşıklaşıyor.

Deniz Şahin'in açıklamalarına göre: "Yasaya aykırı olarak fazladan ödeme yapılması ve kiracının bu ödemeyi bilerek yapması durumunda, mahkemeler genellikle bu tür talepleri reddedebiliyor. Ödemenin geri alınması konusunda mahkeme kararları çoğu zaman istikrarlı değil ve istinaf mahkemeleri bu kararları bozabiliyor."

Bu durumda, kiracıların fazla ödedikleri kiraların geri alınması pek mümkün görünmüyor. Eğer kiracılar yasal sınırların üzerinde kira ödemeyi kabul ederek ödeme yapıyorlarsa, bu paraların geri alınması için mahkeme kararı gerekiyor ve bu süreç oldukça zorlu ve belirsiz olabiliyor.

TOBB Kurulan ve Kapanan Şirket İstatistiklerini açıkladı! TOBB Kurulan ve Kapanan Şirket İstatistiklerini açıkladı!

Kiracıların Hakları

Kiracıların, fazla kira ödemeleri konusunda haklarını koruyabilmeleri için yasal sınırlara dikkat etmeleri ve kira kontratlarını dikkatlice incelemeleri önem taşımaktadır. Eğer kira artışı yasal sınırın üzerindeyse, kiracılar bu durumu hukuki yollarla itiraz ederek çözüm arayabilirler. Ancak, yasal sınırlar dahilinde yapılan ödemelerde, fazla ödenen miktarların iadesi konusunda net bir yasal destek bulunmamaktadır.

Kira artışlarının kontrol altında tutulması ve her iki tarafın da haklarının korunması için yasal düzenlemelere uyulması büyük önem taşımaktadır. Kiracılar ve ev sahipleri arasında yaşanan bu tür sorunların çözümü için daha açık ve net yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır.