Bu sonuçlar, İstanbul'daki siyasi dinamikler ve seçmen tercihleri hakkında önemli ipuçları veriyor. Ekrem İmamoğlu'nun aldığı yüksek oy oranı, İstanbul'daki seçmenin memnuniyetini ve desteğini yansıtıyor olabilir. Ancak, anket sonuçlarının neticesi ve İstanbul'daki siyasi tablonun geleceği hakkında daha kapsamlı bir değerlendirme için detaylı analizlerin yapılması gerekmektedir.

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yarışı anketinin sonuçları paylaşıldı. 21-22 Şubat tarihleri arasında 39 ilçede 1664 kişiyle gerçekleştirilen ankete göre, İstanbul'da kararsızlar dağıtıldıktan sonra mevcut İBB Başkanı ve CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, %43,5 oy oranıyla en yüksek desteği aldı. AK Parti ve MHP'nin adayı Murat Kurum ise %40,2 oy oranıyla ikinci sırada yer aldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni %6,1 oy alırken, İYİ Parti'nin adayı Buğra Kavuncu %3,1 oy oranına sahip oldu. Zafer Partisi'nin adayı Azmi Karamahmutoğlu %2,5, Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) adayı Mehmet Altınöz ise %2,3 oy oranına ulaştı.

Anket sonuçlarına göre, İYİ Parti seçmeninin neredeyse yarısı, DEM Parti seçmeninin ise yaklaşık üçte biri Ekrem İmamoğlu'na oy vermeye eğilimli. AK Parti seçmenlerinin %6'sı, MHP seçmenlerinin ise %14'ü Ekrem İmamoğlu'na oy vermeyi düşünüyor. Ancak, kararsız ve protesto oyların DEM Parti dışındaki tüm partilerde %10'un üzerinde olduğu belirtiliyor. İYİ Parti seçmeninin %20'si, CHP seçmeninin %15'i, AK Parti ve MHP seçmeninin ise %14'ü kararsız ya da oy vermeyi düşünmüyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Uğur Dündar'a sert sözler Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Uğur Dündar'a sert sözler

Anketin hata payı ise +/- 2,40 puan olarak açıklandı. Bu sonuçlar, İstanbul'daki siyasi dinamikler ve seçmen tercihleri hakkında önemli bir bakış sunmaktadır.

Editör: Fatma Gültekin