Sınavda ter döken 1 milyon 38 bin 192 öğrenci, şimdi de merakla tercih sürecini bekliyor. LGS tercih süreci, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak ve öğrencilerin geleceğini şekillendirecek önemli bir dönemeç olacak. İşte, veli ve öğrencilerin merakla beklediği LGS tercih sürecine dair tüm detaylar.

LGS SONUÇLARININ AÇIKLANACAĞI TARİH

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, LGS sınav sonuçları 28 Haziran'da ilan edilecek. Öğrenciler ve veliler, sonuçlara Bakanlık'ın resmi web sitesi meb.gov.tr üzerinden ulaşabilecek.

TERCİH SÜRECİ

LGS'ye giren öğrenciler, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yerel yerleştirme için en fazla beş okul tercih edebilecek. İlk üç tercihini kendi kayıt alanları içerisinden yapmaları gereken öğrenciler, aynı okul türünden ise en fazla üç okul seçebilecekler. Yerel yerleştirmelerin ardından, merkezi sınavla öğrenci alan okullar için 10, pansiyonlu okullar için ise 5 okul tercihi daha yaparak, toplamda 20 okul tercihi gerçekleştirebilecekler.

KPSS 2024'te İnci Küpeli kız sorusu dikkat çekti KPSS 2024'te İnci Küpeli kız sorusu dikkat çekti

2024 LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

2024 LGS sonuçlarının 28 Haziran'da açıklanmasını takiben tercih süreci başlayacak. Geçtiğimiz yıl 3-19 Temmuz tarihleri arasında yapılan tercihler bu yıl için henüz kesinleşmemiş olup, tarihler ve diğer detaylar Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı resmi duyurularla kamuoyuna açıklanacak. Tercih süreci e-okul sistem üzerinden yürütülecek.

Kaynak: Haber Merkezi