Galatasaray'ın eski yıldız futbolcusu Wesley Sneijder, MASAK tarafından denetim altına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Sneijder'in, uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero'nun kara para aklama faaliyetlerine karıştığı gözlendi.

Kafes Operasyonu

Geçtiğimiz sene İstanbul'da gerçekleştirilen "Kafes Operasyonu" ile Avustralya merkezli Comanchero örgütü çökertilmişti. Operasyonda örgütün liderlerinden Hakan Ayık yakalandı. Operasyon sonrası, MASAK raporlarına dayanarak 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına el konulmuştu. İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla el konulan varlıklar arasında banka hesapları, taşınmazlar, araçlar ve 22 şirkete ait ortaklık payları bulunuyordu. Liderliğini Hakan Reis ve Duax Ngakuru'nun yaptığı örgütten 18 kişi tutuklanmış, 22 kişi ise adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

MÜSİAD Gaziantep'te devir teslim töreni MÜSİAD Gaziantep'te devir teslim töreni

MASAK'ın hazırladığı detaylı raporda, örgütün uyuşturucu ticaretinden elde ettiği milyonlarca doları Türkiye'de kurulan şirketler aracılığıyla akladığı belirtiliyor. Bu raporda adı geçen isimlerden biri de Yunus Emre Borhan ve ona ait şirketler. Araştırmalara göre, Borhan, 1 Ocak 2014'te 50 bin lira sermaye ile Borhan Group Yatırım A.Ş.'yi kurdu. Şirketin sermayesi 2018 yılında 1 milyon liraya yükseltilmiş, ancak sürekli zarar beyan etmişti. Borhan Group Yatırım, başka bir inşaat firmasıyla iş birliği yaparak Econ Gayrimenkul isimli bir başka şirket daha kurmuştu. 

Econ Gayrimenkul Bağlantısı

Borhan'ın hesaplarını detaylı olarak inceleyen MASAK müfettişleri, hesaplara aktarılan 1 milyon 951 bin doların dört ayrı kişi ve kuruluştan geldiğini ele geçirdi. Bu kişiler arasında Wesley Sneijder, Borhan'ın çalışanı Ali Bağrıyanık, ortağı olduğu Econ Gayrimenkul ve Borhan Group şirketleri bulunuyordu. Sneijder'in gönderdiği miktar, toplamın yüzde 50'sinden fazlasına denk gelen 1 milyon 181 bin 428 dolardı. "Sneijder'in Econ Gayrimenkul'ün ortaklarından olduğuna dair kamuoyunda bilgiler bulunmasına rağmen, Ticaret Sicil Gazetesi'nde Sneijder'in ortaklığına dair herhangi bir bilgiye rastlanmadığı" belirtildi. Bu durum, Sneijder’in gizli ortak olduğu izlenimini uyandırdı. Sneijder'in ortaklığına dair basında çıkan haberler de MASAK raporunda var.

"Wesley Sneijder beni tanıştırdı

Soruşturmada Yunus Emre Borhan'ın verdiği  ifadesinde Borhan, Hakan Arif Tavukçu'nun çocukluk arkadaşı olduğunu vurgulayarak, "Econ isimli şirketimin hissedarıydı. Daha sonra hisselerini Wesley Sneijder’e sattı. Tavukçu'nun arandığını bilmiyorum. Kağıthane'de kentsel dönüşüm projeleri aldım. Wesley Sneijder ile beni Hakan Tavukçu tanıştırdı." dedi. Sneijder'in daha sonra Econ isimli şirketin yüzde 15 hissesini satın aldığını belirten Borhan, "Bu anlaşma karşılığında 1 milyon 800 bin dolar üzerinde anlaştık ve bana 1 milyon 181 bin 428 dolar ödedi." şeklinde ifade verdi. Borhan ayrıca, "Wesley Sneijder beni Çetin Gören ile tanıştırdı. Anadolu yakasında bir oto galeride tanıştık ve kendisinden 100 bin lira borç aldım. Vadesi gelince bu borcu ödedim. Uyuşturucu ticareti yapıp yapmadığını bilmiyorum, bir ilgim yok." şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Merkezi