Bu hafta sonu düzenlenecek olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve 8-9 Haziran'da gerçekleşecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için uzmanlar uyarıda bulundu.

Uzman Klinik Psikolog Seden Celep Ekici, sınav tarihi yaklaşan öğrencilere başarının püf noktalarını paylaştı.

SINAV KAYGISINA KARŞI BAŞARININ ANAHTARI

Sınavın gelecekteki mutluluk ve başarının tek ölçütü olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Ekici, sınav kaygısını azaltmak için şu önerilerde bulundu:

"Aileler, çocuklarına destek olmalı ve kendi kaygılarını çocuklarına yansıtmamalı; bu süreçte özenli davranmalıdırlar.

Belirli bir düzeyde yaşanan kaygı, bizi kendimize getirir ve olası durumlara karşı uyanık kalmamızı sağlar. Bu nedenle öğrencilerimiz, belirli bir heyecan duygusunu yaşamaktan endişelenmemelidirler.

Alternatiflerin olması, kişide yaşanacak yoğun kaygıyı azaltır" şeklinde konuştu.

Sınav gecesi kötü sonuçları düşünerek kendinizi yormamalı, olumsuz düşünceler aklınıza geldiğinde dikkatinizi başka yönlere çevirmelisiniz.

Uyku düzeninize ve beslenmenize özen gösterin. Sınavda süreyi en iyi şekilde kullanmaya çalışın.

Sınav sonucuna değil, sınav süresine ve performansınızı en iyi şekilde ortaya koyabilmek için sorulara odaklanın.

Dikkatinizi, diğer adaylara veya çevrenizdeki herhangi bir sese değil, sınav kitapçığınıza, sorulara ve cevap kağıdınıza verin.

Sınıf öğretmenliği taban puanı kaç? Sınıf öğretmenliği taban puanı kaç?

Sınav kaygısını azaltacak teknikleri sınav öncesinde öğrenin ve baş edemediğiniz durumlarda uzmandan yardım alın.

Sınav, her şeyin sonu olmayıp birçok şeyin başlangıcıdır. Olumsuz düşüncelerinizi fark edip değiştirmeye çalışın ve belirli sınav taktikleriyle bu süreci daha sağlıklı hale getirin.

Sınav, sizin değerinizi ölçen bir araç değildir. Kendinizi koşulsuz bir şekilde sevmeyi unutmayın, çünkü kişinin kendini değerli hissetmesi için bunun en önemli kriter olduğunu unutmayın.

Sizi etkileyecek olumsuzluklara kulaklarınızı tıkayın. Her bireyin sınavla baş etme yöntemi kişiye özgü olmalıdır; bu nedenle uygun yöntem ve teknikleri edinmek için bir uzmandan yardım alın."

Editör: Tülay Kara