Kozalak kürü veya reçeli, günde bir yemek kaşığı şeklinde tüketildiğinde, iddia edilenlere göre akciğerleri temizleyebilir. İşte detaylar... 

Baş dönmesi, nefes darlığı bu hastalığın habercisi! Baş dönmesi, nefes darlığı bu hastalığın habercisi!

İbrahim Saraçoğlu'nun, şifalı bitkiler ve tedavi yöntemleri konusundaki önerileri genellikle dikkate değer bulunmaktadır. Özellikle KOAH, bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklar için etkili olduğu söylenen kozalak kürü, onun tavsiyeleri arasındadır. Saraçoğlu, çam ağacının yapraklarının astım, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini belirtmiştir. Bu bilgilerin yayılmasıyla birlikte, birçok insan bu tedavi yöntemlerini denemek istemiş olabilir. 

KOAH,BRONŞİT,ÖKSÜRÜK İÇİN ÇÖZÜM

İbrahim Saraçoğlu'nun verdiği bilgilere göre, çam ağacının yapraklarının astım, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi geldiği ve akciğer hastalıklarında, kronik öksürüklerde, balgam söktürme ve nefes açma konularında yardımcı olduğu belirtilmektedir. Kozalak şurubu tarifini Saraçoğlu'nun yönergelerine göre uygulayabilirsiniz. Ayrıca, kozalak şurubunun kaynatılmadan da yapılabilme imkanı bulunmaktadır. Çam kozalak şurubunun faydaları ve olası zararları da dikkate alınmalıdır.

Çam kozalağının faydaları genellikle az bilinir, çünkü çoğunlukla ev dekorasyonunda kullanılır. Ancak aslında bu küçük bitkinin sağlık için pek çok faydası bulunmaktadır. Kozalağın sağlık yararları o kadar çeşitlidir ki, duyduktan sonra belki de kendi reçelini yapmak ve tadını çıkarmak isteyeceksiniz! 

KOZALAK KÜRÜ FAYDALARI 

Sigara kullananlar için çok şifalı

Balgam sökücü 

Öksürük 

Koah 

Astım 

Bronşit 

KOZALAK REÇELİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER 

20 adet yeşil kozalağı 2,5 litre suyla bir saat kadar kaynatın. Ardından 9-10 bardak şeker ekleyerek pekmez kıvamına gelene kadar kaynatmaya devam edin. Bir tatlı kaşığı limon tuzu ekleyin ve yaklaşık 10 dakika daha kaynatıp ocaktan alın. Kozalakları ve şurubu kavanozlara koyun ve sabahları aç karnına bir yemek kaşığı tüketin. Kozalaklar yenilmeyecek, sadece şuruba aromalarını vermek için kullanılacaklar. Şurubu hemen tüketmeye başlayabilirsiniz.

Editör: Tülay Kara