Son dönemlerde ikinci el otomobil piyasasında dikkat çeken bir gelişme yaşanıyor. Araç sahipleri, yüksek mevduat faizlerinin cazibesine kapılarak, ellerindeki araçları satma eğiliminde. Bu durum, satılık ikinci el otomobil ilanlarında ciddi bir artışa neden oldu. İlan sayısı 1 milyona yaklaşırken, satış süreleri yılbaşı öncesindeki 10-15 günden, şimdilerde 2 aya kadar yükseldi.

Emrah Şahin, arabam.com'un Genel Müdür Yardımcısı, piyasadaki bu durgunluğun sebeplerini açıkladı. Şahin'e göre, kredi faizlerindeki artış, otomobil alımlarını zorlaştırıyor. Alıcılar, yeni bir araç satın almadan önce kendi araçlarını elden çıkarmak zorunda kalıyorlar. Ayrıca, yüksek mevduat faizleri nedeniyle, otomobil alımı artık bir yatırım aracı olarak görülmüyor. Bu durum, acil olmayan ihtiyaçların ötelenmesine ve vatandaşların paralarını mevduatta değerlendirmeyi tercih etmelerine yol açıyor.

GAGİKAD’ta dev adım GAGİKAD’ta dev adım

Şahin, "Krediye erişimin zorlaşması ve enflasyonun yüksek seyretmesi nedeniyle, 2024 yılında, 2023’e kıyasla otomobil piyasasında bir daralma bekleniyordu. Ancak yılın ilk çeyreğinde sıfır araçlara yönelik yapılan kampanyalar, piyasayı canlı tuttu. Sonrasında ise seçimler ve bayram sonrası kur artışı beklentisiyle araçlarını değiştirmek isteyen kullanıcılar piyasada bir hareketlilik yarattı" diye konuştu.

İlanlarda sıklıkla yer alan araç markaları arasında Fiat, Renault, Volkswagen, Ford ve Opel başı çekerken, en çok ilan verilen modeller ise sırasıyla Clio, Astra, Megane, Focus ve Corolla oldu.

SIFIR ARAÇ FİYATLARI O TARİHTE ARTACAK

Avrupa Komisyonu'nun belirlediği güvenlik tedbirleri nedeniyle 0 km araçlar için 7 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeler, donanımlarla birlikte araç fiyatlarının artmasına neden olacak. Bu durum, ikinci el piyasasına da yansıyabilir. Ancak şu anki durumda araçlar zor satıldığı için satıcıların fiyatları düşürme eğiliminde oldukları görülüyor.

Emrah Şahin, otomobil alımı için doğru zamanın, gerçek ihtiyaç duyulduğu an olduğunu belirtiyor. Şahin, "İhtiyaç varsa, ötelemeden alınmalıdır. Ancak otomobiller artık yatırım aracı olmaktan çıktı" şeklinde konuştu.