Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, sıcak havalarda serinlemek için soğuk suyun hızlı içilmesinin mide ve bağırsak sağlığına olumsuz etkilerini vurguladı. Prof. Dr. Göral, soğuk suyun hızlı tüketilmesinin yemek borusunda kasılmalara ve rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtti. Özellikle gastrit ve ülser hastalığı olanların, soğuk su tüketiminin mide asidini artırarak aşırı gaz, kramp, yanma ve ağrıya neden olabileceğini ifade etti.

Mide ve Bağırsak sağlığı için önemli uyarılar

Prof. Dr. Vedat Göral, sıcak havalarda soğuk içecek tüketiminin mide-bağırsak sağlığı üzerindeki etkilerini şu sözlerle açıkladı: “Normal vücut ısısı 36-37 derece arasında değişir. Ancak, çok soğuk suyun hızlı içilmesi vücudun bu sıcaklık farkına uyum sağlamakta zorlanmasına yol açabilir. Bu durum, yemek borusunda kasılmalara, midede ağrı, kramp ve gaz oluşumuna neden olabilir. Gastrit ve ülser hastalığı olanlarda ise mide asidini artırarak rahatsızlıkları şiddetlendirebilir.”

Gaziantep Şahinbey nöbetçi eczane 18 Temmuz 2024 Gaziantep Şahinbey nöbetçi eczane 18 Temmuz 2024

Soğuk su içmenin doğru yolu

Prof. Dr. Göral, soğuk suyun yavaş ve küçük miktarlarda içilmesi gerektiğini belirtti: “Soğuk su içilecekse yavaş yavaş ve küçük dozlar halinde içilmelidir. İdeal sıcaklık derecesi 16 derece olmalıdır. Daha düşük sıcaklıklarda, soğuk suya biraz ılık su katılarak içilmesi daha uygun olacaktır.”

Sıcak havalarda serinlemek isterken sağlığınızı riske atmamak için bu önerilere dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ