Son dönemlerde sıkça adı gündeme gelen Şevki Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Sultan II. Abdülhamid'in 4. kuşak torunu Berna Osmanoğlu'nun düğününde gelin ve damadın şahitliklerini yapmasıyla tanınıyor. Ancak, eski Refah Partisi Milletvekili olan Yılmaz, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da katıldığı bir törende yaptığı çarpıcı açıklamalarla yeniden manşetlere taşındı. Atatürk ve silah arkadaşlarını hedef alan "Osmanlı'yı süren soysuzları da lanetle anıyorum" şeklindeki sözleriyle büyük tartışma yarattı. Bu olay, toplumda büyük tepkilere neden oldu.

Balon Balığı Avlayanlara Verilecek Desteklere İlişkin Usul Ve Esaslar Belirlendi Balon Balığı Avlayanlara Verilecek Desteklere İlişkin Usul Ve Esaslar Belirlendi

Gelin ve damadın şahitliklerini yapan isimlerden biri olan eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da katıldığı bir düğünde yaptığı çarpıcı açıklamalarla gündeme oturdu. Tören sırasında, Yılmaz'ın Atatürk ve silah arkadaşlarını hedef alan "Osmanlı'yı süren soysuzları da lanetle anıyorum" şeklindeki sözleri büyük yankı uyandırdı. Bu sözlerin Ortaylı'nın tepkisiyle karşılanması ise olayın daha da büyümesine sebep oldu. Şevki Yılmaz'ın kimliği ve neden gündemde olduğu merak konusu haline geldi.

ŞEVKİ YILMAZ KİMDİR?

Şevki Yılmaz, 1955 yılında İzmit'te dünyaya geldi. İlköğrenimine doğum yeri İzmit'te başladı ve sonrasında İmam Hatip Lisesi'nde eğitim gördü. Lise eğitimini ise Derince Lisesi'ni dışarıdan bitirerek tamamladı. Siyasi kariyerine 1974 yılında, MSP-CHP koalisyonunda Adalet Bakanlığı'nda özel kalem müdürü olarak görev alarak başladı. 1980 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun olduktan sonra Kartal Müftülüğü'nde memurluk görevine başladı. 1982'de Avrupa Milli Görüş Teşkilatları'nda Avusturya bölge başkanlığına atanarak uluslararası alanda tanınmaya başladı. 1984 yılında teşkilatın tanıtımdan sorumlu genel başkan yardımcısı oldu. Siyasi hayatına 1995 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi'nden (RP) Rize milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giriş yaparak devam etti. Ancak, 28 Şubat 1997 sürecinin ardından RP'den istifa etti ve siyasi yasaklılar arasında yer aldı. Bu dönemde Necmettin Erbakan, Şevket Kazan, Ahmet Tekdal, İbrahim Halil Çelik, Hasan Hüseyin Ceylan, Şükrü Karatepe, Bekir Yıldız, Zeki Başaran, Selahaddin Aydar, Hasan Celal Güzel ve Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Avrupa'ya giderek çalışmalarını sürdürdü. 19 Eylül 2004 tarihinde Türkiye'ye dönerek faaliyetlerine devam etti.

ŞEVKİ YILMAZ NE SÖYLEDİ?

Şevki Yılmaz, "Osmanlı'yla iftihar ediyorum. Osmanlı'yı süren soysuzları da lanetle anıyorum. Bugün elhamdülillah böyle bir ailenin düğününde birlikteyiz" şeklindeki sözleriyle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını hedef aldı. Bu çarpıcı ifadelerin ardından, o an yanında bulunan İlber Ortaylı'nın beden dili ise dikkat çekti.

Editör: Fatma Gültekin