Ankara 22'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Kobani olaylarına ilişkin dava sonuçlandı. Mahkeme, HDP'nin eski eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere toplam 108 sanığın yargılandığı davada kararlarını açıkladı. İşte davanın detayları…

İl Sağlık Müdürü Beytullah Şahin rakamlarla konuştu… İl Sağlık Müdürü Beytullah Şahin rakamlarla konuştu…

SELAHATTİN DEMİRTAŞ TAHLİYE OLDU MU?

Selahattin Demirtaş, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya yardım suçundan 20 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan ise 4 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 24 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

KOBANİ DAVASINDA CEZA ALAN SANIKLAR

Figen Yüksekdağ, devletin birliğini bozma suçuna yardım etmekten 19 yıl, suç işlemeye tahrikten 4 yıl 6 ay hapis cezası alarak toplamda 23 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutukluluk halinin ise devamına karar verildi.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Türk ise devletin bütünlüğünü bozma suçundan beraat ederken, örgüt üyeliği suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs'e 18 yıl, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun HDP Üyesi Ali Ürküt'e 13 yıl 4 ay, Cihan Erdal'a 16 yıl, Dilek Yağlı'ya 16 yıl hapis cezası verdi. Eski HDP Milletvekili Emine Ayna ve Ayla Akat'a örgüt üyeliğinden sırasıyla 10 yıl ve 9 yıl 9 ay hapis cezası verilirken, Akat'ın tahliyesine karar verildi.

KOBANİ DAVASINDA KİMLER BERAAT ETTİ?

Eski HDP Milletvekilleri Altan Tan ve Ayhan Bilgen'in tüm suçlamalardan, Aysel Tuğluk ve Berfin Özge Köse'nin ise devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçundan beraatlerine karar verildi. Diğer birçok sanık da benzer suçlamalarla beraat etti.