Seher vakti, gece sessizliğinin doruk noktasına ulaştığı ve ruhsal bir dinginliğin hissedildiği anlardan biridir. Peki bu kıymetli zaman dilimi, ne zaman başlar ve ne zaman biter? İşte, bugün seher vakti ne zaman sorusuna cevap ve bu mübarek zamanın önemi...

SEHER VAKTİ NE ZAMAN?

Bu vakit gecenin altıda birine tekabül etmektedir. Bu altıda bir kısmının en son dilimi seher vaktidir. Akşam namazı sonrasında gece başlar ve imsak vaktine kadar sürer. Bu süre 12 saat olursa seher vakti 2 saat olur. İmsak saatinden 2 saat öncesi seher vaktidir. Seher vaktinde kılınan teheccüd namazı en faziletli namazlardan biridir. Peygamberimiz aleyhisselam gece namazını düzenli kılardı.

Seher vakti edilen dualar makbuldur ve Allah-u Teala’nın duaları en çok kabul ettiği vakit bu vakittir. Kuran-ı Kerim’de insanları uyarmayan ancak seher vaktinde gece namazı kılan bir kavmin helakından söz edilmektedir. Allah-u Teala burada gece namazına verdiği önemi hatırlatmak için bu helak olan kavmin gece namazı kıldığını ancak insanları uyarmadıkları için helak olanlarla birlikte helak olduğunu buyurmuştur.

Depremde Oğlunu Kaybeden Duran Ailesi'nin Acılı Bayramı Depremde Oğlunu Kaybeden Duran Ailesi'nin Acılı Bayramı

BUGÜN SEHER VAKTİ NE ZAMAN

Bugün seher vakti ne zaman sorusuna seher vakti yazın ve kışın seher vakitleri farklıdır diyerek başlayalım. Seher vakti gecenin son altıda birine denk geldiği için yazın ve kışın gecelerin uzunluğu farklı olduğundan bu vakit değişir. Seher vakti zamanı güneş battıktan sonra imsak vaktine kadar olan zaman içinde altıya bölerek hesaplanılıyor. Yeni sene 2023 ocak ayı Bugün seher vakti  İmsak 06:34 de başlıyor 08:04 de bitiyor. İmsak vakti bu aralıkda değerlendirilebilir.

SEHER VAKTİ NE ZAMAN BİTER

Seher vakti ne zaman biter sorusuna seher vaktinin İmsak dan iki saat önce başladığını diyerek başlayabiliriz. Seher vakti gecenin son vaktidir şafağın sökmeye başladığı zamandır. Seher vakti imsak vakti girdiğinde seher vakti biter sabah namazı vakti gelir.

Editör: Fatma Gültekin