Kesin aday listeleri, 3 Mart'ta açıklanacak ve oy pusulasının basımına başlanacak. Ayrıca 'Nerede oy kullanacağım?' sorusuna yanıt arayanlar için YSK seçmen sorgulama ekranı açıldı.

Nerede Oy Kullanacağım?

YSK, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde, seçmenlerin nerede ve hangi numaralı sandıkta oy kullanacağını e-Devlet'e yükledi. Seçmenler, e-Devlet uygulamasında kimlik bilgileri ve şifreleriyle giriş yaparak, "Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama" kısmından oy kullanacakları yeri ve sandık numarası bilgilerini öğrenebilecekler.

Kesin Adaylar 3 Mart'ta Açıklanacak

Geçici aday listeleri, 23 Şubat'ta ilan edilecek ve itirazlar alınacak. Kesin adaylar, 3 Mart'ta açıklanacak. Aynı gün, birleşik oy pusulasının basımına başlanacak. Aday listelerindeki eksiklikler bugün tamamlanacak.

Oy Kullanma Saatleri Değişti

Güneşin doğuş ve batış saatlerine göre, bazı illerde oy verme saatleri değiştirildi. İşte yeni oy kullanma saatleri

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak değiştirildi.

Tahmazoğlu’ndan İade-i Ziyaret Tahmazoğlu’ndan İade-i Ziyaret

Diğer illerde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri ise 08.00-17.00 olarak belirlendi.

35 Partinin Adayları Yarışacak

YSK'nin seçim takvimi kapsamında, oy pusulasında 35 parti yer alacak.  

"1 AK Parti, 2 İYİ Parti, 3 Sol Parti, 4 Büyük Birlik Partisi, 5 Memleket Partisi, 6 Anavatan Partisi, 7 Demokratik Sol Parti, 8 Yeniden Refah Partisi, 9 Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 10 Türkiye Komünist Partisi, 11 Anadolu Birliği Partisi, 12 Zafer Partisi, 13 Halkın Kurtuluş Partisi, 14 Türkiye Komünist Hareketi, 15 Bağımsız Türkiye Partisi, 16 Gelecek Partisi, 17 Yeni Türkiye Partisi, 18 CHP, 19 Emek Partisi, 20 HÜDA PAR, 21 Hak ve Özgürlükler Partisi, 22 Ocak Partisi, 23 Adalet Birlik Partisi, 24 Demokrat Parti, 25 Güç Birliği Partisi, 26 Millet Partisi, 27 Milli Yol Partisi, 28 Adalet Partisi, 29 Genç Parti, 30 Aydınlık Demokrasi Partisi, 31 MHP, 32 Türkiye İşçi Partisi, 33 Demokrasi ve Atılım Partisi, 34 Saadet Partisi ve 35 Vatan Partisi"

Editör: Ebru Kont1