Şahinbey Belediyesi ve Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ortak denetimler, gıda güvenliği konusundaki sıkı takibin önemini bir kez daha ortaya koydu. Hijyen standartlarını hiçe sayarak, sağlıksız koşullarda süt ürünleri üreten bir işletme, yapılan baskınla deşifre edildi.

İşletme, gerekli gıda üretim belgesine ve işletme ruhsatına sahip olmadan faaliyet gösteriyordu. Bu nedenle, Şahinbey Belediyesi ve Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından tespit edilen bu durum üzerine işletmeye 146 bin TL idari para cezası uygulandı ve işletmenin faaliyetleri derhal durduruldu.

Edebiyatın devi Ferit Edgü hayata veda etti! Edebiyatın devi Ferit Edgü hayata veda etti!

YAKALANAN ÜRÜNLER İMHA EDİLDİ

Denetim sırasında, yoğurt üretimi yapılan alanın kir ve pas içinde olduğu gözlemlendi. Ekipler, halk sağlığını riske atan 1 ton 40 kilogram süt ve süt ürününü ele geçirerek imha etti. Bu ürünler, sağlıksız koşullarda üretildiği için tüketici sağlığını tehlikeye atabilecek nitelikteydi.

RUHSATSIZ VE BELGESİZ ÜRETİM SON BULDU

Denetleme sonucunda, üretim yapan firmanın ne Tarım İl Müdürlüğü’nden alınmış bir gıda üretim belgesine ne de belediyeden işletme ruhsatına sahip olduğu ortaya çıktı. Bu yasa dışı durum karşısında yetkililer, işletmeye kapılarına kilit vurarak faaliyetlerine son verdi.

Kaynak: Ali Kartal