Hafızayı güçlendiren baharatların başında zerdeçal gelir. Ayrıca sinir hücrelerini besleyen birkaç başka baharat da bulunur. Peki, uzmanlar hangi baharatları sofranızdan eksik etmemenizi öneriyor?

HAFIZA KAYBI NEDEN OLUYOR? 

Hayatın stresi, teknoloji ve düzensiz yaşam hafıza sorunlarını tetikleyebilir. Uzmanlara göre, bu sorunlarla başa çıkmak için sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve zihinsel aktiviteler oldukça önemlidir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, hafıza sorunlarına ve birçok hastalığa iyi gelen favori baharatlarını açıkladı. Sosyal medyada sağlık üzerine çeşitli tavsiyelerde bulunan Müftüoğlu, güçlü bir hafızaya sahip olmak için gerekli olan üç baharattan bahsetti.

Uzman isim, "Bu üç baharatı sofranızdan eksik etmeyin" diyor.

İŞTE O 3 BAHARAT 

ZERDEÇAL 

Alman bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, zerdeçalda bulunan bir maddenin beynin iyileşmesinde etkili olduğunu gösterdi. Sinir hücrelerinin gelişimine katkıda bulunan zerdeçal, beyni koruma ve destekleme konusunda önemli bir rol oynuyor.

Araştırmalara göre, günlük 1 çay kaşığı zerdeçal tüketimi beyin fonksiyonlarını korumaya katkı sağlar. Zerdeçal çayına limon veya bal ekleyerek lezzet katabilir, ayrıca bağışıklık güçlendirici ve metabolizma hızlandırıcı farklı baharatlar ile çeşitlendirebilirsiniz. 

SAFRAN 

Safran, sıcak suyla demlendiğinde veya içeceklere eklendiğinde eşsiz bir lezzet ve renk sunar.   

Safran, özellikle pilav, risotto, tatlılar ve çeşitli soslarda kullanıldığında benzersiz bir lezzet sunar. Ancak, bu değerli baharatın çok az miktarlarda kullanılması önemlidir. 

Güne yorgun başlamanın ardındaki gizli tehlike! Güne yorgun başlamanın ardındaki gizli tehlike!

KİMYON 

Kimyon, stres ve anksiyeteyle mücadelede etkili bir baharattır. Çay veya sıcak içeceklerde kullanılarak bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ