Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı Teklifi

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, ev kadınlarına emeklilik hakkı tanınması amacıyla bir kanun teklifi hazırladı.
Toplumsal gerçeklerin göz önüne alındığı gerekçede, ev kadınlarının çoğunlukla çocuklarının bakımı nedeniyle çalışma hayatından uzak kaldığı belirtiliyor.

Teklifte, bu durumların meydana getirdiği olumsuz etkilerin en aza indirilmesi için düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulanıyor. Devletin, bu ev kadınlarının ileri yaşamlarını güvence altına almak adına bir sorumluluğu olduğu ifade ediliyor.

Evlilikte 25 yılı dolduran ev kadınlarına emeklilik hakkı tanınması öneriliyor.

Aylık 14 bin lira ödeyerek TOKİ’den ev sahibi olun, o banka düşük faizli kredi veriyor Aylık 14 bin lira ödeyerek TOKİ’den ev sahibi olun, o banka düşük faizli kredi veriyor

Teklifin Genel İçeriği

Çalışma hayatına katılamayan kadınların, genellikle çocuk bakımı nedeniyle çalışma hayatından uzak kaldığına dikkat çekiliyor.Ev kadınlarının yaşadığı bu durumun olumsuz etkilerini en aza indirmek adına düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Devletin, ev kadınlarının ileri yaşamlarını güvence altına almak amacıyla sorumluluk taşıması gerektiği ifade ediliyor.Evliliklerinde 25 yılı dolduran ev kadınlarına özel olarak emeklilik hakkı tanınması öneriliyor.

Bu teklif, ev kadınları için emeklilik hakkının tanınması konusunda bir adım olarak değerlendirilebilir. Ancak, teklifin yasalaşabilmesi için TBMM'de geniş bir destek bulması ve ilgili komisyonlarda incelenip onaylanması gerekmektedir.

Editör: Ebru Kont1