Düz ve pürüzsüz saçlara sahip olmak için sıkça kimyasallar, düzleştiriciler veya fön kullanıyoruz. Ancak, bu yöntemler saçlarımıza ciddi şekilde zarar verip yıpranmış bir görüntü oluşturabiliyor.

Saç sağlığınızı korumak için bu tür yöntemlerden vazgeçip tamamen doğal ve bitkisel çözümlere yönelmelisiniz. Doğal yöntemlerle saçlarınızı düzleştirmek mümkün. Üstelik, bu yöntemlerle saçlarınız düzleşirken aynı zamanda bakımlı ve canlı bir görünüme kavuşacak.  İşte o yöntemler... 

EVDE DOĞAL YÖNTEMLER İLE SAÇ DÜZLEŞTİRME YOLLARI 

SÜT VE BAL 

 Bir fincan süt

2 yemek kaşığı bal

Bir miktar çilek

HAZIRLANIŞI 

Bir fincan sütün içine 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Karışıma bir miktar taze çilek püresi ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza uygulayın ve en az iki saat bekletin. Sonrasında yumuşak bir şampuan ile iyice durulayın. 

HİNDİSTAN CEVİZİ VE LİMON SUYU 

Limon suyu ve hindistan cevizi sütü, doğal olarak saç düzleştirme konusunda oldukça etkilidir. Hindistan cevizi sütü ile limon suyunu karıştırarak saç düzleştirmeye yardımcı bir krem elde edebilirsiniz. 

Kurban kesiminde bu iki parçayı yan yana koymayın! Kurban kesiminde bu iki parçayı yan yana koymayın!

HAZIRLANIŞI  

Hindistan cevizi sütü ve limon suyunu karıştırın ve elde ettiğiniz kremi saçınıza uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla saçınızı yıkayın. Haftada iki kez bu doğal yöntemi kullanarak saçlarınızdaki farkı gözlemleyebilirsiniz. 

PİRİNÇ UNU VE YUMURTA 

1 yumurta

5 yemek kaşığı pirinç unu

HAZIRLANIŞI 

Bir kabın içine bir yumurtanın beyazını alın. Üzerine 5 yemek kaşığı pirinç unu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı saçınıza uygulayın, saçınızı tarayın ve yaklaşık bir saat bekletin. Sonrasında şampuan ile iyice yıkayıp durulayın. 

YUMURTA VE ZEYTİNYAĞI 

2 yumurta

 2 yemek kaşığı zeytinyağı

HAZIRLANIŞI

Bir kabın içine 2 yumurta kırın ve içerisine zeytinyağı ekleyin. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra saç derisine masaj yaparak uygulayın. Bir saat kadar saçınızda beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu mucizevi karışım, saçlarınızı düzleştirmenin yanı sıra saçınıza yumuşaklık kazandırır. 

ALEO VERA JEL MASKESİ 

Aloe vera, saçlar için harika bir bitkidir. Yapmanız gereken tek şey, yarımşar fincan sıcak yağ ile aloe vera jeli karıştırıp saçınıza uygulamaktır. Karışım, krem kıvamında olacaktır. Bu kremi saçınızda 30-40 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu uygulama, saçlarınızı gerçekten parlak ve düz hale getirecektir. 

YUMURTA İLE SAÇ DÜZLEŞTİRME 

Bir kabın içine iki yumurtayı kırın ve iyice çırpın. Yumurta karışımını saça ve saç derisine uygulayın, ardından yarım saat bekleyin. Daha sonra hafif bir şampuan kullanarak saçlarınızı yıkayın.

Eğer yumurta kokusundan rahatsız oluyorsanız, yumurtanın içine yoğurt ekleyebilirsiniz. ,

SİRKE İLE SAÇ DÜZLEŞTİRME 

Saçlarınızı yıkadıktan sonra birkaç damla sirkeyi su dolu bir kaba ekleyin. Saçlarınızı bu sirke suyuyla durulayın ve ardından temiz su ile tekrar durulayın. Sirke, saçlarınıza ekstra parlaklık kazandıracaktır. 

Editör: Tülay Kara