Brezilya'da futbol kariyerine başlayan Ronaldinho, ofansif orta saha ve forvet pozisyonlarında oynamıştır. 2002 FIFA Dünya Kupası'nda sergilediği etkileyici performansla dikkatleri üzerine çeken Ronaldinho, 2003 yılında Barcelona'ya transfer olmuştur.

Ronaldinho, 1998 yılında Brezilya'nın Gremio takımıyla profesyonel sözleşme imzalayarak kariyerine başladı. Gremio formasıyla 2001 yılına kadar 52 lig maçında görev alarak 21 gol atmıştır. Bu süreçte, Gremio'da 1 kez Güney Kupası ve 1 kez de Campeonato Gaucho şampiyonluğu yaşamıştır. Temmuz 2001'de Fransa'nın Paris Saint-Germain takımıyla anlaşmıştır. Paris Saint-Germain formasıyla 2 yılda 55 lig maçında görev almış ve 17 gol atmıştır. Ayrıca bu dönemde UEFA Inter Toto Kupası'nı kazanmıştır.

Gaddar 14. Bölüm Fragmanı: Heyecan Dolu Sürprizlerle Dolu! İzleyiciler Nefeslerini Tutacak! Gaddar 14. Bölüm Fragmanı: Heyecan Dolu Sürprizlerle Dolu! İzleyiciler Nefeslerini Tutacak!

Temmuz 2003'te İspanya'nın La Liga ekiplerinden FC Barcelona'dan ciddi bir teklif alan Paris Saint-Germain, bu teklifi kabul ederek Ronaldinho'yu Barcelona'ya transfer etmiştir. Ronaldinho, Katalan ekibiyle 5 yıllık sözleşme imzalayarak resmen Barcelonalı olmuştur. Barcelona'da geçirdiği 5 yıl boyunca 2 kez La Liga şampiyonluğu yaşamış ve 2 kez İspanya Süper Kupası'nı kazanmıştır. Ayrıca, 2006 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi'nde kupayı kazanan Barcelona'nın önemli bir parçası olmuştur. Bu dönemde 2 kez Dünyada Yılın Futbolcusu seçilen Ronaldinho, Barcelona formasıyla 145 resmi La Liga maçında 70 gol atmıştır. Ancak 2008'de düşen performansı nedeniyle Barcelona teknik ekibi tarafından gözden çıkarılan Ronaldinho, AC Milan'a 15 milyon Euro karşılığında transfer olmuştur.

2008 yılında Barcelona kariyerini tamamlayan Ronaldinho, Serie A'da mücadele eden AC Milan ile anlaşarak İtalya'ya transfer oldu. Milan'da geçirdiği dönemde 2011 yılında Serie A şampiyonluğu yaşayan Ronaldinho, 76 Serie A maçında 20 gol kaydederek takıma önemli katkı sağladı. Brezilya'ya dönmeye karar veren Ronaldinho, 2011'de Flamengo ile bir yıllık sözleşme imzaladı. Flamengo formasıyla 33 maçta 15 gol atan Ronaldinho, ardından 2012'de Atletico Mineiro'ya transfer oldu ve iki yıl boyunca takıma önemli katkılar sağladı. 2014 yılında Beşiktaş'tan teklif almasına rağmen Meksika'nın Queretaro takımına transfer oldu ve 20 maçta 7 gol kaydetti. Milli formayla da 97 maça çıkan Ronaldinho, 33 gol atarak 2002 Dünya Kupası'nı kazanan Brezilya milli takımının önemli bir parçası oldu.

Editör: Barış Tekeci