META’ya, rekabeti sağlamak adına birtakım yükümlülükler getirildi. Bu yükümlülüklerden biri olarak, META’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetleri arasında verilerin birleştirilmesi için kullanıcılardan yeniden onay alması gerekti. Ancak Kurul, META’nın sunduğu uyum tedbirlerinin yetersiz olduğunu değerlendirdi.

Instagram Goruldu Kapatma

Türkiye'nin vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak Türkiye'nin vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak

Kurul’un değerlendirmesine göre, META’nın sunmuş olduğu uyum tedbirleri, kullanıcıları veri birleştirmeye onay vermeye yönlendiren düzenlemeler içermemesi, yeterince şeffaf olmaması ve kullanıcıların tercihlerini değiştirmeleri durumunda bilgilendirilmemeleri gibi nedenlerle rekabet endişelerini gidermede yetersiz kaldı. Bu doğrultuda, META’ya idari para cezası verildi.

Instagram Hikaye Izleme Arttırma

Ancak, META’nın 05.04.2024 tarihinde sunmuş olduğu uyum tedbirleri Kurul tarafından yeterli görüldü. Bu çerçevede, süreli para cezası sonlandırılarak 551.557.589,86 TL idari para cezası verildi. META tarafından sunulan yeni uyum tedbirlerine göre, kullanıcılar, Facebook ve Instagram hesaplarını birleştirmediği sürece kişisel verileri birleştirilmeyecek. Haziran ayından itibaren ise daha önce birleştirdikleri hesapları ayırabilecekler. Bu süreçte kullanıcılara, verilerinin nasıl birleştirileceği hakkında detaylı bilgi sunulacak ve istedikleri takdirde fikirlerini değiştirme imkanı tanınacaktır.