Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile ilgili yeni düzenlemeleri kamuoyu ile paylaştı. Bakan Koca, pazartesi gününden itibaren "onaylı randevu dönemi"nin başlayacağını duyurdu. Bu yeni uygulamaya göre, hastalar randevularını bir gün öncesine kadar saat 20.00'ye kadar onaylamaları gerekecek. Bakan, bu düzenlemenin hastanelerdeki işleyişi daha verimli hale getireceğini belirtti.

Bahar alerjisi hızla yayılıyor Bahar alerjisi hızla yayılıyor

15 RANDEVU ALAMAMA UYGULAMASI KALKTI

Yeni düzenleme ile, özellikle iki kez randevusuna gelmeyen hastalar için uygulanan 15 günlük branş genelinde randevu alamama cezasının kaldırıldığını ifade eden Koca, yerine getirilen sistemde hastaların sadece aynı branştan randevu almalarının engelleneceğini açıkladı.

Bakan Koca, sisteme dair verdiği bilgilerde, geçtiğimiz yıl toplam 23 milyon kişinin randevularından en az birine gelmediğini, bu durumun toplam randevu sayısının yüzde 30'unun kullanılamamasına neden olduğunu vurguladı. Koca, "Randevulu ve randevusuz hasta sayısı neredeyse eşit. Gelinmeyen randevu sayısı 81 milyon, son saatlerde iptal edilen randevu sayısı ise 21 milyon" dedi.

KANSER HASTALARI ONAY ZORUNLULUĞUNDAN MUAF

Ayrıca, yeni uygulamada 65 yaş üstü vatandaşlar ile kanser hastalarının bu onay zorunluluğundan muaf tutulduğunu belirten Koca, boş kalan randevuların ise talep bırakan hastalara öncelikli olarak verileceğini sözlerine ekledi. Bu düzenlemenin, hastane randevu sistemini daha etkin kullanmayı amaçladığını ve hastaların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmayı hedeflediğini ifade etti.