Rafet El Roman, gerçek adıyla Rafet Yaşdut, 25 Ağustos 1968 tarihinde doğmuştur. Ailesi 1970 yılında Almanya'ya işçi olarak gitmiş, Rafet ise ilkokul eğitimine başladıktan sonra annesinin yanına Almanya'nın Darmstadt şehrine taşınmıştır.

Almanya'da havalandırma ve kalorifer tesisatçısı olarak eğitim alan Rafet El Roman, aynı zamanda şarkıcılık ve oyunculuk yapmış, hatta bir dönem İtalyan restoranlarında garsonluk yaparak geçimini sağlamıştır. Rafet, soyadını İspanyol halk kahramanı El Romano'dan esinlenerek "El Roman" olarak değiştirmiş ve bu soyadıyla tanınmıştır.

Kariyerine 1984 yılında söz ve beste yazarak başlayan Rafet El Roman, 1985 yılında sinema sektörüne adım atmış ve 1988'de sahne çalışmalarına başlamıştır. 1992 yılında Almanya'da "Yılın En İyi Yeteneği" seçilmiş, 1994 yılında ise Frankfurt Kültür Festivali'nde Media Artist Award'ı kazanmıştır. Türkiye'ye dönüş yaptığı 1995 yılında "Gençliğin Gözyaşı" adlı ilk solo albümünü çıkarmıştır.

Metin Akpınar'ın Kızı Duygu Nebioğlu'nun Ablası Uğur Dündar'ın Kızı Mı? Metin Akpınar'ın Kızı Duygu Nebioğlu'nun Ablası Uğur Dündar'ın Kızı Mı?

Rafet El Roman, 1999 yılında "Propaganda" filminde başrol oynamış, 2000 yılında Euro 2000 şampiyonası için "Bir Gol Daha" şarkısını seslendirmiş ve aynı yıl "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" filminde yer almıştır. Aynı dönemde Aşkın Nur Yengi ile "Peşindeyim" şarkısında düet yapmış ve müzik yapım şirketi RER Müziği kurmuştur.

2002'de "Asayiş Berkemal" filminde rol almış, 2005 yılında "Kalbimin Sultanı" albümü ile büyük başarı yakalamıştır. 2007'de "Senin Uğruna" filminde oynamıştır. Rafet El Roman, 1996 Miss Turkey güzeli Tuğba Altıntop ile evlenmiş, bu evlilikten iki kız çocuğu dünyaya gelmiş ve çift 2003 yılında ayrılmıştır. Rafet El Roman, 2014 yılında Ceren Kaplakarslan ile evlenmiştir.

Editör: Ebru Kont1