Hijyenik davranışların insanlığın tarihinde önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Şaşmaz, pandemi döneminin bu kuralların ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti. Ellerin su ve sabunla düzenli olarak yıkanmasının en önemli hijyenik davranış olduğunu vurgulayan Şaşmaz, ellerin bulaşıcı hastalıkların en büyük kaynağı olduğunu söyledi.

Açıklamasında el yıkamanın detaylarına da değinen Şaşmaz, sağlıklı içme suyu ve sabun kullanılması gerektiğini, ellerin en az 20 saniye boyunca ovalanması gerektiğini ve bu işlemin parmak araları ve bilek gibi bölgeleri de içermesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, el yıkamanın tuvalet ihtiyacı sonrasında, yemek hazırlamadan önce, yemek yemeden önce, dışarıdan eve girildiğinde ve ellerin kirli olduğu düşünüldüğünde yapılması gerektiğini ekledi.

Günde 5 Zeytin Çekirdeği Yiyen, Hastanenin Yolunu Unutuyor! Günde 5 Zeytin Çekirdeği Yiyen, Hastanenin Yolunu Unutuyor!

Şaşmaz, dünya genelinde sağlıklı içme ve kullanma suyunun hala birçok bölgede sağlanamadığını ifade ederek, Mersin'deki suyun analiz sonuçlarının sağlıklı içme ve kullanma suyu niteliklerini taşıdığını belirtti. Ayrıca, güneş enerjisi kullanılan depoların temizliği ve bakımının düzenli olarak yapılması gerektiğini vurguladı.

Besin hijyeninin de önemli olduğunu belirten Şaşmaz, besinlerin sağlıklı içme suları ile yıkanması gerektiğini ve kimyasal toksik etkenlere karşı da dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Besinlerin uygun şekilde pişirilmesinin önemine değinen Şaşmaz, vatandaşlara taze hazırlanan yiyecekleri mümkünse tek seferde tüketmeleri konusunda önerilerde bulundu.

Son olarak, vatandaşlara hijyenik davranışları sorgulamadan yapmaları, gereksiz yere el dezenfektanı kullanmamaları, ve temel hijyen kurallarını uygulamaları çağrısında bulundu.

Editör: Ebru Kont1