Sanal ortamda tasarlanan yeni ürün, çeşitli hava koşullarında üst düzey fren kontrolü sağlıyor. Her lastik ebatı, ıslak zeminde tutuş performansıyla Avrupa lastik etiketinde en yüksek derecelendirme olan “A” sınıfında yer alıyor. Karlı zeminde kontrolü sağlayan 3PMSF işareti, sert kış koşulları için sertifikalı lastikleri tanımlıyor. Cinturato All Season SF3, kuru yollarda yaz lastiğine yakın stabilite, akustik konfor ve dönme direnci sunarak kış lastiği yerine tercih edilebilirliği artırıyor. Almanya'da yapılan bağımsız Dekra testleri, Pirelli Cinturato All Season SF3'ün frenleme performansının sınıfının en iyisi olduğunu gösterdi. Ayrıca, TÜV SÜD tarafından farklı sürüş koşullarındaki güçlü yönleri için ‘Performans İşareti’ almaya layık görüldü.

Son Zam Kararı Ev Sahipleriyle Kiracıları Karşı Karşıya Getirdi! Son Zam Kararı Ev Sahipleriyle Kiracıları Karşı Karşıya Getirdi!

UYUMLU SIRT DESENİYLE TUTUŞ

Pirelli Cinturato All Season SF3'te, önceki versiyondan miras alınan 3D kılcal kanallara sahip uyarlanabilir sırt teknolojisinde özel geliştirmeler yapıldı. Bu sayede lastikler, karlı zeminde daha iyi kavrama sağlayabiliyorlar. Aşındıkça, bu kılcal yarıklar şekillerini düz bir çizgiden zikzak desene değiştirerek, diş derinliğindeki azalmaya rağmen karı yakalayabilen yüzey alanını artırıyorlar. Kılcal kanallar aynı zamanda lastikte dolaşan enerjiye göre açılıp kapanabiliyor ve gerektiğinde kış konfigürasyonundan daha sert ve kompakt bir yaz modeline geçebiliyorlar. Bu sayede frenleme performansı, yol tutuşu ve sürüş hassasiyeti artırılıyor. Önceki nesle kıyasla, yönlü sırt deseni tasarımındaki daha geniş kanallar ve daha keskin açılar, gelişmiş kar performansına katkı sağlıyor. Bu özellikler ayrıca suyun tahliyesine de fayda sağlayarak suda kızaklama riskini azaltıyor. Lastik doluluk boşluk oranı optimize edilerek konfor da artırılıyor: Pirelli Cinturato All Season SF3 ürün ailesinin tamamı, Avrupa lastik etiketinde gürültü açısından “A” veya “B” sınıfında yer alıyor.

GENİŞ SICAKLIK ARALIĞINDA ETKİN

Sırt desenindeki kanallar, malzeme inovasyonları sayesinde evrim geçiriyor. Normalde daha geniş kanallar yaz koşullarında optimum performansı düşürebilir. Ancak Pirelli Cinturato All Season SF3’te kullanılan hamur, lastiğin sertliğini, stabilitesini ve yanıt verme kabiliyetini yüksek sıcaklıklarda bile dengeleyebilir. Yeni Cinturato All Season SF3’ün kuru zeminde frenlemedeki liderliğini doğrulayan Dekra testleri de bu özellikleri vurguluyor. Öte yandan, hamur soğukta sertleşmediği için yeni lastik kış aylarında da aynı etkinliği korur ve dolayısıyla daha fazla tutuş sağlar. Soğuk havada yüksek hareketliliğini koruyan ve sıcak havada yeterli sertlik sağlayan özel mikro yapıya sahip yeni bir polimer karışımı, düşük sıcaklıklarda tutuş sağlayan doğal kaynaklı yeni reçineler ve ıslak yollarda tutuşu ödün vermeden karlı zeminde performansı maksimuma çıkaran sıvı polimerler gibi kullanılan yenilikçi içerikler, bu yüksek performansı mümkün kılar.

SANAL ORTAMDA DOĞDU

Pirelli Cinturato All Season SF3’ün tasarım sürecinde sanal modelleme kullanılması kritik öneme sahipti; ilgili özelliklerin birlikte çalışarak istenen sonuçları vermesi için hamurların ve sırt deseninin paralel geliştirilmesi sağlandı. Sanallaştırma ayrıca lastik üzerindeki fiziksel stres dağılımının hassas mühendislikle tasarlanmasını mümkün kıldı. Sonuç olarak, enerji Pirelli Cinturato All Season SF3’ün ayak izi genelinde yayılırken aşınma, gürültü ve dönme direnci açısından da fayda sağlıyor. Kilometre performansı artırılıyor, sürüş keyfi geliştiriliyor ve hem yakıt verimliliği hem de emisyon değerleri iyileştiriliyor.

Pirelli Cinturato All Season SF3, Nisan 2024'ten itibaren 16 inçten 20 inçe kadar değişen ebatlarda satışa sunulacak. Bu yeni ürün, elektrikli ve hibrit araçların özelliklerini geliştiren teknolojiye sahip olduğunu gösteren Elect işaretli ebat seçeneklerini de içeriyor. Ayrıca Pirelli, yüksek ağırlık merkezli araçlar gibi belirli lastik özellikleri gerektiren araçlar için dört mevsim dahil farklı mevsim versiyonlarıyla Scorpion serisini sunmaya devam ediyor.

Editör: Barış Tekeci