15 Günlük Randevu Yasağı Başlıyor! 15 Günlük Randevu Yasağı Başlıyor!

Beslenme Uzmanı Amidor, yeşil patateslerin yenmemesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Solanin konsantrasyonunun yüksek olması nedeniyle yeşil patates yemek iyi bir fikir değil. Ayrıca patates pişirmek bu toksik bileşiğin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olmuyor. Yeşil patates yemek sizi öldürmeyebilir. ancak solanin alırsanız kusma, karın ağrısı, ishal yaşayabilirsiniz ve "baş ağrılarına ve diğer semptomlara neden olabilir" dedi.

Yeşil kısmı kesmek işe yarar mı?


Beslenme Uzmanı Amidor, şunları söyledi: "Güvenlik nedeniyle yeşil patatesleri veya patateslerin yeşil kısımlarını yememeniz tavsiye ediliyor. En güvenli yol, yeşil patatesleri çöpe atmak. Patateslerin üzerinde az miktarda yeşil bitki varsa, onları atabilirsin Kesip kalan patatesleri yiyebilirsin, ama güvenli tarafta olmak için yeşil patates yememek en iyisi.”

Patateslerin yeşile dönmesini önlemenin bir yolu var mı?

Patateslerin depolanma koşulları kök sebzelerin rengini belirler. Beslenme Uzmanı Amidor, "Patatesler, esas olarak uygunsuz saklama nedeniyle yeşile dönme eğilimindedir. Patateslerin serin, kuru ve karanlık bir yerde, minimum ışıkla saklanması ve floresan ışık kullanılmaması önerilir." dedi.

Öte yandan bazı kişiler, patateslerin satın alınırken dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğini, seçerken yeşil benekli patateslerden kaçınılması gerektiğini söylerken, aynı zamanda yeşil olan patateslerin yenmemesi gerektiğine de dikkat çekildi.

Editör: Ebru Kont1