Merkez Bankası'nın FAST sisteminde "Ödeme İste" özelliğinin devreye sokulduğunu açıklamasıyla birlikte, bankalar yazılımlarını güncelledi ve uygulamalarına "ödeme iste" özelliğini ekledi. Bu yeni özellik sayesinde, bir kişiye IBAN'ınızı verdiğinizde, o kişi banka aracılığıyla sizden ödeme talep edebilecek.

Maaszampara 1475917 1

Mobil uygulamalar aracılığıyla para transferi yapan kullanıcılar, artık para gönderme butonunun yanı sıra bir "ödeme iste" butonuyla da karşılaşacaklar.

ALACAKLININ PARA İSTEME DÖNEMİ BAŞLADI

Yeni uygulama, alacaklıların herhangi bir iletişim aracı kullanmaksızın karşı taraftan ödeme talep etmelerine olanak sağlıyor. Bu sistemde, alacaklınızın yalnızca IBAN numaranızı bilmeleri yeterli olacak. Böylece, ödeme işlemini alacak kişi de başlatabilecek.

CHP’li Öztürkmen’den hükümete çağrı CHP’li Öztürkmen’den hükümete çağrı

IBAN numarası kullanılarak gerçekleştirilecek ödemeler için tasarlanan 'ödeme iste' özelliği ile alacaklı, istediği miktarı girip 'ödeme iste' butonuna bastığında, sizin telefonunuza bir bildirim gönderilecek. Bu mesajı onaylamanız durumunda, belirtilen miktar otomatik olarak hesabınızdan düşülüp karşı tarafın hesabına aktarılacak.

E Devlet Ten Hemen Bakin Eger Bu Ibare Varsa Emeklilere Tek Kurus Para Yok 1200 915580

IBAN NUMARANIZI BİLEN HERKES SİZDEN PARA TALEP EDEBİLİR

''Ödeme İste' sistemi sayesinde, ev sahipleri kiralarını zamanında alamayan kiracılardan, öğrenciler de ailelerinden para talebinde bulunabilecek.

YENİ PARA TRANSFER SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

'Ödeme İste' uygulaması, vatandaşların acil para ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak amacıyla Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Merkez Bankası işbirliği ile geliştirildi. Bu yeni sistem, para transferlerini tek yönlü olmaktan çıkararak, işlemlerin hızlanmasını sağlamak için tasarlandı.