Ünsalan, özellikle altın yatırımından uzak durulması gerektiğini vurgulayarak, dünya genelindeki ekonomik gelişmelerin olumsuz olduğunu belirtti.

Çetin Ünsalan, programda yaptığı değerlendirmelerde, "Kimsenin kâr etmediği bir dönemdeyiz. Ancak, paranızın satın alma gücünü koruyabilirseniz şanslısınız" ifadelerini kullandı. Ayrıca Ünsalan, yatırımcılara kaybettiren yatırım araçlarını açıkladı. Türkiye'deki enflasyon oranlarını ve mevduat faizlerini ele alarak, "Paranızı TL mevduata yatırırsanız, enflasyon %68 iken, mevduat faizi %55 ise, baştan %10-12 kayıpla başlarsınız" şeklinde konuştu.

GAGİKAD’ta dev adım GAGİKAD’ta dev adım

Türkiye ekonomisinin durumunu eleştiren Ünsalan, reel sektörün zorluklarını ve enflasyonun üretime olan maliyetini vurgulayarak, finans sektörünün bu durumdan nasıl etkilendiğini ve bankaların neden enflasyonu hesaba katmakta zorlandığını sorguladı. Ünsalan, "Neden bankaları enflasyonu hesaba katmaya zorlamıyorsunuz?" diyerek, mevcut ekonomi politikalarının yetersizliğine dikkat çekti.

Programda ayrıca, Türkiye'deki yatırımcıların yabancı piyasalara yönelmesinin sebeplerini de tartışan Ünsalan, iyi planlanmış bir ekonomi politikasının olmamasını eleştirdi ve bu durumun yabancı yatırımcıların Türkiye'ye gelmemesine neden olduğunu belirtti. Ekonomist, Türkiye'nin ekonomik durumunu daha iyi anlamak isteyenler için şirket bilançolarına bakılmasını önererek, özellikle bankaların durumuna işaret etti.