Bakan Koca'dan flaş kuduz açıklaması Bakan Koca'dan flaş kuduz açıklaması

Kreşlerde salgın vakaları yaygınlaşıyor


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Yetmiş, Adenovirüs ve Rota Virüs enfeksiyonlarının şiddetli ishallere yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Kreşlerde salgın vakalarının arttığını belirten Dr. Yetmiş, sıcak havaların başlamasıyla birlikte çocuklarda ishal vakalarının yaygınlaştığını ifade etti.

Evde destek tedavisi ve probiyotiklerle iyileştirme sağlıyoruz


Dr. Yetmiş, ishalin kaka sıklığının ve yumuşaklığının artması olarak tanımlandığını belirterek, "Yaz aylarının gelmesiyle ishal vakalarında artış yaşanıyor. Özellikle kreşlerde salgınlar artmış durumda. Yaz aylarında Adenovirüs ve Rota Virüs enfeksiyonları şiddetli ishallere sebep olabiliyor. Bu ishaller, çocuklarda sıvı kaybına ve hastane yatışlarına neden olabiliyor. Virüs kaynaklı ishal vakalarında herhangi bir spesifik tedavi yok. Evde destek tedavisi ve probiyotiklerle iyileştirme sağlıyoruz," dedi.

Evde uygulanabilecek destek tedavileri hakkında da bilgi veren Dr. Yetmiş, "Evde yoğurt, ayran, muz, makarna, pilav, haşlanmış patatesin yanı sıra, yoğurt, mısır nişastası ve muzu karıştırarak oluşturduğumuz kür, çocuklara iyi gelecektir. Gün içerisinde çocuklarımıza bu gıdaları yedirdiğimizde ishal sıklığı azalıyor," diye ekledi.

Hastaneye başvurun


Dr. Yetmiş, evde uygulanan tedavilere rağmen ishalin geçmemesi durumunda hastaneye başvurulması gerektiğine dikkat çekti. "Bahsettiğim önerilere rağmen çocuğunuzun ishali durmuyorsa, kusma varsa o zaman mutlaka çocuk doktoruna başvurmalısınız. Hastanede damardan tedavi uyguluyor ve kan tahlillerine bakıyoruz. İshalin sebebi bakteriyel ise antibiyotik tedavisine başlıyoruz. Virüs kaynaklı ise damardan tedavi ya da hastane yatışı ile tedavi gerçekleştiriyoruz. Eğer çocuk çok sıvı kaybederse, kan değerlerinde bozulma, hatta yoğun bakım ve ölüm riski ortaya çıkabilir. Bu yüzden çocuğunuz çok kusuyorsa, çok ishali varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız," dedi.

Editör: Hatice Zengin