Türkiye kökenli yönetmen İlker Çatak'ın, En İyi Uluslararası Film dalında Oscar'a aday gösterilen "Öğretmenler Odası" adlı filmi, Almanya'daki bir okulun kamerasını izleyerek çekiyor. Filmin ana karakterinin yaşadığı ikilemleri temel malzeme olarak kullanan film, "toplumun sinir uçlarını" işleyen alegorik bir gerilim olarak öne çıkıyor.

İlker Çatak'ın filmi, prömiyerini 73. Berlin Film Festivali'nin Panorama bölümünde gerçekleştirdi ve Almanya'nın Oscar adayı olarak seçildi. Derinlikli karakter odaklı hikayesiyle, film, okulda yaşanan bir hırsızlık olayına odaklanan ortaokul öğretmeni Carla Nowak (Leonie Benesch) üzerinden "toplumun sinir uçlarını" ele alıyor. Çatak, bu hırsızlık olayını, çeşitli boyutları, olasılıkları ve çatışmalarıyla incelerken, okulu sadece bir mekan olarak değil, aynı zamanda "toplumun bir minyatürü" olarak sunuyor. Film, ırkçılık, gözetim toplumu, özel hayatın gizliliği, basın özgürlüğü ve sansür, demokrasinin zorlukları, hakikat sonrası toplum ve suç ve cezanın günümüzdeki değişen anlamları gibi birçok konuya değiniyor, ancak hiçbirinde kesin bir karara varmıyor.

Çatak, senaryonun erken aşamalarında hikayenin okul dışına taştığını ve Carla'nın özel yaşamına da yer verildiğini belirtiyor. Ancak bu detaylar filmden çıkarılmış olmasına rağmen, Carla'nın hala gerçek ve derinlikli bir karakter olmasının, hikayede ona yüklenen aracı işlevle doğrudan ilgili olduğu açık. Filmin başında, Carla dersin başında tahtaya bir ispat problemi yazıyor: "0,9... ile 1 eşit midir?" İlk olarak öğrencisi Hatice, bu iki sayının eşit olmadığını bir varsayım üzerinden iddia ederken, filmin ikinci ana karakteri olan Oskar (Leonard Stettnisch), iki sayının eşit olduğunu ispat ediyor. Bunu yaparken varsayım üzerinden değil, adım adım gider. Carla'nın sınıfa çıkardığı ders ise şu: Kanıta ulaşmak için adım adım gitmek gerekir. Ancak filmdeki kriz, tam da Carla'nın bunu yapamadığı ve doğrudan sonuca ulaştığı bir olayın sonucunda ortaya çıkıyor.

Gaziantep’te baklavacıların bayram yoğunluğu başladı Gaziantep’te baklavacıların bayram yoğunluğu başladı

İzleyicilerden tam puan alan filmin diğer güçlü rakipleri Io Capitone, Perfect Days, Society of the Snow ve The Zone of Interest ile yarışması 11 Mart 2024 Türkiye saatiyle 02.00 - 05.00 gerçekleşecek. 

Editör: Ceyda Nur Öner