Kırtasiye yardımı, özellikle her yıl artan fiyatlar nedeniyle ekonomik zorluk yaşayan ailelere yönelik bir destektir. Bir hanede okuyan çocuğun bulunması şartıyla verilen bu yardım, toplumda dezavantajlı konumda olan dar gelirli insanlara yönelik devam eden yardımlardan biridir. Bu destek, yılda iki kez artırılarak sunulmaktadır.

Yılın başında ödenen kırtasiye desteği, okulların Eylül ayında başlamasıyla birlikte ikinci dönemde de verilmeye devam edecek. Başvuru işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (SYDV) gidilerek tamamlanabilir. Her ihtiyaç sahibi aile devlet tarafından sağlanan destek ödemelerine hak kazandı. Hükümetin kadınlara ve çocuklara verdiği önem, sağladığı desteklerle kanıtlandı. Ayrıca, okuyan çocuklara sağlanan 1400 TL'lik destek ödemelerinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği açıklandı. Okuyan çocuğun bulunduğu aileye de SED desteği sağlanabilir. SED desteği, çocuğuna bakamayacak kadar ihtiyaç sahibi olan ve bakanlık tarafından sağlanan destek ile hayatını idame ettiren bireylere özel olarak verilmektedir. Çocuğun okul kıdemine göre ödeme yapılmaktadır.Sed Ücretleri Ne Kadar? 

YÜZDE 50 ARTTI

Hanede bulunan iki çocuğa Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemeleri yapılmaktadır. Yeni yılda %50 oranında artırılan SED desteğinin Şubat taksitinin hesaplara ne zaman aktarılacağı merak konusu. SED desteği, çocuk başına önceki yıla göre %40 artışla 3 bin 571 liradan 5 bin 330 liraya yükselmiştir. Ayrıca, koruyucu ailelere verilen SED desteği de 5 bin 705 liradan 8 bin 895 liraya yükselmiştir. Bu artışlarla birlikte SED desteğinin önemi daha da artmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, KDV oranlarıyla ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, KDV oranlarıyla ilgili açıklama

SED DESTEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

SED desteği ödemelerinin hak sahiplerinin hesaplarına 2024 Şubat ayında ne zaman gönderileceği merak ediliyor. Genellikle her ayın ikinci yarısında hesaplara aktarılan SED desteğinin bu hafta sonuna kadar ya da önümüzdeki hafta hesaplara aktarılması bekleniyor. Öğrencilere sağlanan destekler arasında şartlı eğitim desteği ve SED desteği bulunmaktadır. Bu kapsamda başvuran tüm çocuklara iki ayda bir farklı tutarlarda destek ödemesi sağlanmaktadır. Başvurular e-Devlet sistemi aracılığıyla yapılabilirken, ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, destek ödemelerinin hesaplara aktarılacağı tarih hakkında sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunmaktadır.

Editör: Fatma Gültekin