Her yıl düzenlenen şap aşısı, hayvan sağlığının korunması ve hastalığın yayılmasının engellenmesi amacıyla önem taşıyor. Bu kapsamda 3 doz şap aşısı uygulamasının, çift tırnaklı hayvanların sağlığını daha etkili bir şekilde korumaya yönelik alınan bir tedbir olduğu belirtiliyor.

Şap hastalığının yaygın olduğu keçi, koyun, sığır ve manda gibi çift tırnaklı hayvanlarda hastalığın önlenmesi amacıyla uygulanan aşının, bu yıl ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere toplamda 3 periyotta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Keçi, koyun, sığır ve manda gibi çift tırnaklı hayvanlarda yaygın olarak görülen şap hastalığının önlenmesi amacıyla uygulanan aşının bu yılki programı, ülkemizde tespit edilen SAT-2 virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında revize edildi.

İstanbul'da korkutan deprem! İstanbul'da korkutan deprem!

DENİZLİ’DE AŞILAMA BAŞLADI

Denizli ilinde de aşılama çalışmaları başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Programı doğrultusunda yürütülen aşılamada, 2024 yılında ülkemizde tespit edilen SAT-2 virüsüne karşı önleyici bir tedbir olarak 3 doz şap aşısı uygulanacak. Denizli'de 255 bin 683 büyükbaş hayvanın aşı programına alındığı belirtildi.

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, baskın aşılama çalışmalarının 29 Ocak 2024 tarihinde başladığı ve 31 Mart 2024 tarihinde sona ereceği ifade edildi. Ayrıca, bu dönemde uygulanacak şap tetravalan aşısının ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yapılan açıklamada, “İlçe Tarım Müdürlükleri hayvan sağlığı ekiplerince 29 Ocak 2024 tarihi ile baskın aşılama çalışmaları başlamış olup 31 Mart 2024 tarihinde aşılama çalışmaları sona erecektir. Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak 2024 - 31 Mart 2024 tarihleri arasında uygulanacak olan şap tetravalan aşısı, aşı bedeli alınmadan ücretsiz olarak uygulanacaktır” ifadelerine yer verdi.

“BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Aşılama hakkında açıklamalarda bulunan Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar ise “Hayvan hastalıklarından korunmanın en önemli ayağı aşılamadır. Bu bakımdan, Bakanlığımız tarafından hayvan hastalıklarına karşı hazırlıklı olmak ve hastalıklarla mücadele etmek amacıyla Ülkemiz genelinde belirlenen programlar dâhilinde aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Yetiştiricilerimizin hayvanlarını aşılatması şap hastalığından korunmak için büyük önem arz etmektedir. Yetiştiricilerimizin şap aşılama programına katılım sağlamaları, ilimizde bu hastalığı önleyebilmek için titizlikle çalışan hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı olunması büyük bir önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Editör: Fatma Gültekin